Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 13:40 Bu haber 1705 kez okundu
 
16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlandı
Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “16 Ekim Dünya Gıda Günü Etkinliği ” Denizli Valiliği Konferans Salonu’ nda gerçekleştirildi.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlandı

16 Ekim Dünya Gıda Günü kutlamasına Sayın Valimiz Hasan KARAHAN, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali DEĞİRMENCİ, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz ERKAYA’ nin, diğer kurumların amirlerinin, davetlilerin ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ülkemizin de üye olduğu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1945 yılının 16 Ekim tarihinde kurulmuştur. 16 Ekim, bütün dünyada Dünya Gıda Günü olarak anılmaktadır.

         Dünya Gıda Günü her yıl farklı temalarda kutlanmaktadır. Bu yılın teması “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir Dünya” olarak belirlenmiştir. Bu yılki tema vasıtasıyla giderek boyutları artan açlık, dengesiz beslenme ve israf konularında Dünya kamuoyunu işbirliği ve mücadeleye çağırmaktır.

Dünya nüfusunun bir kısmı açlıkla mücadele ederken, önemli bir kısmı fazla kilo ve obezite ile mücadele etmektedir. Modern dünyamızda 820 milyondan fazla insan açlıkla mücadele etmektedir. Kısaca özetlersek dünyamızda yaşayan her 9 insandan bir tanesi açlıkla mücadele etmektedir. Açlığın var olduğu dünyamızda 670 milyon yetişkin ve 120 milyon çocuk obezitenin pençesindedir. Açlık, dengesiz beslenme, obezite ve gıda israfına karşı hepimiz işbirliği yapmalı ve bilinçli tüketiciler olmalıyız.

Denizli il Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza açlığı, dengesiz beslenmeyi, israfı anlatabilmek ve farkındalık oluşturmak için Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaokul 7. Sınıflar arası resim ve şiir yarışmaları düzenlendi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü konulu düzenlenen resim yarışması 1.’si Selin Nur ESEN, 2.’si Şaban TAYLAN, 3.’sü Bengisu GÖKÇE; şiir yarışması 1.’si Zeren ALP, 2.’si Ayça SÖZEN, 3.’sü Ezgi Aybike KÖMÜR’e ödülleri verildi. Ödül töreninden sonra Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından öğrencilere verilen ikramlarla etkinlik sona erdi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 16, Ekim, Dünya, Gıda, Günü, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı