Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 09:09 Bu haber 881 kez okundu
 
16.200 KAÇAK ÜRÜNE EL KONULDU
Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından ilimizde kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla kaçak ilaç satışı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların tespit edilmesi amacıyla operasyon yapıldı.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
16.200 KAÇAK ÜRÜNE EL KONULDU

Emniyet Müdürlüğümüz Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce ilimize yasadışı yollardan faturasız olarak yurtdışından temin edildiği değerlendirilen, Bakanlıkça ruhsat verilen yerlerde yasal olarak satışının olması gerekirken kaçak yollarla Sağlık Bakanlığı onayı olmadan yasadışı satışının yapılmak istendiği bilgileri ekiplerin rutin çalışmaları esnasında ve yapılan kontrollerde tespit edildi. Her türlü kaçak ilaç ve ürünün tespit edilerek bu suçu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonların yakalanması amacıyla görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı.

Yürütülen çalışmalar neticesinde ilimizde üretim yeri koşulları, saklama ve dağıtım şartları uygun olmayan ortamlarda temin edilerek, içeriğinde standart dışı etken maddeye sahip olduğu, vatandaşlarımızın bu ilaçları tedavi edici, iyileştirici iddiaları ile mucizevi olarak gördüğü ve ilgi gösterdikleri ancak kullanımı neticesinde bir çok sağlık problemine sebebiyet verdiği, damarları genişleterek hayati tehlikelere hatta ölümle sonuçlanacak kadar halkın sağlığını tehdit ettiği bilinmektedir.

Son 1 ay içerisinde görevli ekiplerce devam eden çalışmalarda ilimizde ülkemize kaçak yollardan giriş yapılarak satışı yapılmak istenen ürünlerin önlenmesi amacıyla şüpheli şahıslar, şahısların kullandıkları araçlar ve ilimizdeki saklama yerleri tespit edildi.

Dağıtımının ve taşıma işleminin yapıldığı araçlar, depolar tespit edilerek görevli ekiplerce takibe alındı. Şüpheli şahısların yakalanması amacıyla ilgili mahkeme kararları doğrultusunda yapılan kontrol ve aramalarda Baharatçı olarak faaliyetlerini sürdüren bir işyerinde yasadışı yollardan temin edilen kaçak ürünlerin satıldığı, bu kaçak ürünlerin bir kısmının dükkan içerisinde bulunduğu, şüpheli şahısların işyerinin üst katında deposunun bulunduğu malzemelerin bir kısmını da bu depoda saklandığı görüldü. Araçlarda ve depoda yapılan aramalarda değişik marka ve ebatlarda toplam 16.200 adet kaçak ürün bulunarak el konuldu.

Yakalanan kaçak ürünler ile ilgili Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambalaj bilgileri, ambalaj özellikleri, renkleri üzerinde yapılan incelemelerde ürünlerin bitkisel gıda takviyesi olup Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından ruhsatlandırılan ürünlerden olmadığı bildirildi.

Ele geçirilen kaçak malzemelerle ilgili olarak yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 16.200, KAÇAK, ÜRÜNE, EL, KONULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı