Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 07:51 Bu haber 1784 kez okundu
 
2019 YKS BAŞVURULARI NASIL VE NEREDEN YAPILIR?
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, ÖSYM tarafından alınmaya başladı.
EĞİTİM Haberi
2019 YKS BAŞVURULARI NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2019 için başvurular başladı. Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı(AYT) ve YDT sınavlarından hangilerine katılım sağlayacağını YKS başvurusu ile belirleyecek olan üniversite adayları, bu işlemi ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirebilecek. YKS başvuru formunu dolduran adaylar, kılavuzda yer alan banka bilgilerine göre ücret ödemelerini yaparak, işlemlerini tamamlayabilecek.

Üniversite adayları, ilk kez sınava giriyorsa ÖSYM sınav merkezlerine müracaat ederek kayıtlarını gerçekleştirecek. ÖSYM'nin sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar ise başvurularını ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan AİS ekranından yapabilecek. AİS ekranına E-Devlet şifresiyle de ulaşılabilecek.

ÖSYM'nin AİS sistemindeki fotoğrafları son 50 ay içerisinde güncellenmemiş olanların ise yine ÖSYM sınav koordinatörlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekecek.

Adaylar her oturum için 50,00 TL olan ödemeleri , Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, ING Bank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası ve ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi'nden ödemeler yapılabilir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 2019, YKS, BAŞVURULARI, NASIL, VE, NEREDEN, YAPILIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı