Haber Detayı
05 Eylül 2018 - Çarşamba 06:24 Bu haber 7005 kez okundu
 
9 BİN TL MAAŞLA ÇALIŞACAK İŞÇİ BULAMIYOR
Mardin'de 150 yıldır ailesinin yaptığı taş işleme mesleğini sürdüren usta, mesleğin bitme noktasına geldiğini aylık 9 bin TL ile çalışacak eleman bulamadığını dile getirdi.
GÜNDEM Haberi
9 BİN TL MAAŞLA ÇALIŞACAK İŞÇİ BULAMIYOR

Mardin merkez Artuklu ilçesi Yeniyol Caddesi'nde küçük bir dükkanı bulunan Amir Kavak, burada dede ve babasından kendisine miras kalan taş işleme sanatını ayakta tutmaya çalışıyor. Kentte kalan son taş işleme ustası olan Amir Kavak, işçi bulamadığı için mesleğinin bitme aşamasına geldiğini ve bunun üzüntüsünü yaşadığını belirtti.İşlenecek motiflerin zorluğuna ve taşın çeşidine göre değiştiğini söyleyen Kavak, taşları dantel gibi işlediklerini söyledi.

Kavak, "Taşlar işlenecek motife göre değişir aslında bazen 1, bazen 2 gün sürdüğü olabiliyor. Dantel gibi işliyoruz ve hepsini göz nuru, oya gibi işliyoruz, severek yapıyoruz. Ben yaklaşık 16 yıldır yapıyorum bu mesleği" dedi.

Kavak, ''Biz bu mesleği devam ettirmek istiyoruz, bitmesini istemiyoruz. Aklı başında çalışan bir insan ayda 8, 9 bin civarında kazanabilir. Eskiden işlemeciler, yontmacılar, kesimciler olarak 3'e ayrılıyordu. İşlemeciler çok nadir bulunan insanlardı. Süryanilerden aldık bu mesleği. Çoğunluk kuyumcuydu ve kuyumculukla ilgilenmeyip bu sanatla ilgileniyorlardı. Artık bu işi yapan yok" diyerek sözlerine devam etti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 9, BİN, TL, MAAŞLA, ÇALIŞACAK, İŞÇİ, BULAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı