Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 06:40 Bu haber 2014 kez okundu
 
ACİLLERE YENİ DÜZENLEME GELİYOR
Acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması için ‘Kırmızı-Sarı-Yeşil Alan’ uygulaması vatandaşın daha iyi anlayacağı şekilde düzenlenecek.
GÜNDEM Haberi
ACİLLERE YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Sağlık Bakanı, hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışmaları anlattı. 

Hastanelere yapılan başvuruların yüzde 27’sinin Acil Servisler üzerinden olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Acile başvuran yüzde 27’lik grubun 16’sının durumu acil müdahale gerektirmeyen hastalar oluşturuyor” diye konuştu.

Bakan Koca, acil servislerdeki ‘Kırmızı-Sarı-Yeşil Alan’ uygulamasının tanımlarının da değişeceğini belirterek, “Bu tanımlamaların içeriğini, şekillendirerek, anlamlandırarak yeni bir yaklaşım getirmek istiyoruz” dedi. Yeni sistemde acil müdahale gerekmeyen hastalar, triyaj tanımlaması kapsamı dışında tutulacak.

Acil yoğunluğunun iki temel nedenine değinen bakan, “Bunlardan biri katılım payı vermemek, diğeri de randevu almak gibi işlemlerle uğraşmayıp hızla hizmet almak” şeklinde konuştu.

İlaç fiyatlarına ilişkin bilgi de veren  Bakan Koca, yükselen döviz kurlarına rağmen ilaçtaki fiyat ayarlamasının Şubat 2019’da yapılacağını kaydetti: İthal ilaçlarla ilgili her yılın şubat ayında bir önceki yılın ortalamasını euro veya dövizdeki artış ortalamasının belli yüzdesini vererek yol alıyoruz. Fiyat artış önümüzdeki Şubat 2019’da gündeme gelebilecek.

Aile hekimlerinin baktıkları hasta sayısının 3 bin 300 civarında olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Aile hekimlerinin sorumlu olduğu kişi sayısını 2 binlere doğru indirebilirsek yeni yöntemleri her dönem uygulayabiliriz. Ama şimdi kaosa sebep olur” ifadesini kullandı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ACİLLERE, YENİ, DÜZENLEME, GELİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı