Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 13:30 Bu haber 929 kez okundu
 
Afyonkarahisar'da "Kore Kültür Günü" etkinliği
KÜLTÜR SANAT Haberi
Afyonkarahisar'da

AFYONKARAHİSAR (AA) - Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo Cho, "Türk askerlerinin kahramanlığını Kore halkı da çok iyi biliyor. Onun için Ayla filmin dışında Kore Savaşı'ndaki diğer hikayeleri konu alan başka filmler de olursa çok daha iyi olacak." dedi.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliğince Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İbrahim Küçükkurt Konferans Salonu'nda, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yılı dolayısıyla "Kore Kültür Günü" etkinliği düzenlendi.

Müsteşar Dong, etkilik sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayla filminin Türkiye'de çok büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Filmde Türkiye ve Kore arasındaki kardeşliğin anlatıldığını belirten Dong, "Kore'de savaşla başlayan ilişki genç kuşaklar tarafından aslında çok bilinmiyor. Ama bu film sayesinde iki ülke arasındaki ilişkinin, insanların birbirini ne kadar çok sevdiğinin tekrar hissedilmesi bakımından çok anlamlı oluyor." dedi.

Dong, Kore Savaşı'nda, Türk askerlerinin kahramanca mücadele ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türk askerlerinin kahramanlığını Kore halkı çok iyi biliyor. Onun için Ayla filmin dışında Kore Savaşı'ndaki diğer hikayeleri konu alan başka filmler de olursa çok daha iyi olacak. Bugünkü etkinliğimizde olduğu gibi, biz Kore Büyükelçiliği olarak Türkiye genelinde ülkemizi, kültürümüzü tanıtmak amacıyla çeşitli illeri dolaşarak programlar yapıyoruz. Etkinlikleri yaptığımız şehirlerde Kore gazilerine ve ailelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz."

"Ode To My Father" (Sözün Değeri) filmi gösterimi, Kore-Türkiye ilişkileri semineri ve Macsabal çömlek yapma performansının gerçekleştirildiği etkinlik, geleneksel müzik konseri ile sona erdi.


Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Afyonkarahisar'da, "Kore, Kültür, Günü", etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı