Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 06:40 Bu haber 7015 kez okundu
 
Andız Kozalağından Gelen Şifa
Türk Televizyon Kanallarının Sağlık ve Yemek Programının tanınan isimlerinden Denizli Çamelili Ayşe Bakırtaş, Kozalak Reçelinden sonra Andız Kozalağı ve şekerden pekmez üretti.
İLÇE HABERLERİ Haberi
Andız Kozalağından Gelen Şifa

Denizli’nin Çameli İlçesinde çam kozalaklarında yaptığı şifalı çay ve karışımlarla dikkat çekerek Yemek ve Sağlık Programlarının tanınan ismi olan Ayşe Bakırtaş, kozalağın şifasını keşfederek 3 yıl önce kozalak reçeli yaptı. Astım ve Romatizma hastalıklarına iyi geldiği keşfedilen reçel, yurtiçi ve yurtdışından da  ürünleri büyük ilgi gördü. Ayşe Bakırtaş Şimdi de Andız  Kozalağından  ve  Şeker pancarından Pekmez üreterek dikkat çekti.

 

ANDIZ  PEKMEZİ

 

Çameli’nin bereketli toprakları her ürüne bir meyvesini veriyor. Çameli’nde  toplanan andız kozalakları, bazı işlemlerden geçirildikten sonra 15 saat kaynatılarak pekmez haline getiriliyor. Pekmez yapımı için yaz aylarında olgunlaşmadan toplanan kozalaklar, Çameli’nin Kirazlıyayla Mahallesinde Ayşe Bakırtaş  tarafından imece usulüyle kırılıyor. Günlerce süren çalışma sonunda hazırlanan andız  pekmezini üretiyor. Topladığı andız kozalakları nasıl bir işlemden geçirdiği  anlatan Bakırtaş , kozalakları kırıp 2 gün suda beklettiklerini belirtti. Bakırtaş  "Şırasını süzdükten sonra akşamdan hazırlayıp tavalara koyuyoruz. Erken saatlerde kalkıp ateşe koyuyoruz. 15 saat kaynıyor. Bu çok zahmetli bir iş" dedi.

 

5 KİLOGRAM KOZALAKTAN 1 KİLOGRAM PEKMEZ ÇIKIYOR

 

Uzun yıllardır pekmez üreten Ayşe Bakırtaş  bu işin çok zahmetli olduğunu, 3-4  kişinin yardımıyla yapılabildiğini kaydetti.

 

ÇAMELİ’NİN KOZALAKLARI ŞİFA DAĞITIYOR

 

Şeker pancarı pekmezi özellikle kış aylarında sağlığımızı korumamız amacıyla vazgeçilmez besinlerimizden. Çünkü sağlığımız için oldukça yararlı bir besin niteliğindedir. İlik kanserine karşı korunmaya ve tedavisine karşı oldukça etkili. Elde edilen pekmezin doğal olduğunu vurgulayan Bakırtaş  "İçinde herhangi bir karışım bulunmuyor. Andız pekmezinin, basur, kansızlık, mide, akciğer, karaciğer, romatizma, şeker hastalığı, idrar yolları iltihabı, astım ,öksürük,Halsizlik gibi birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Bu pekmez, şifa kaynağı" diye konuştu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Andız, Kozalağından, Gelen, Şifa,
Yorumlar
Haber Yazılımı