Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 09:23 Bu haber 1392 kez okundu
 
ÇAMELİ'DE SONBAHAR BİR BAŞKA
Gözlerinizi kapatın, burnunuza buram buram sıcacık köy ekmeğinin kokusu gelsin, üzerine sapsarı tereyağını sürüyorsunuz, en üste mis gibi çemen, köy sütü de yanı başında, canınız mı çekti o zaman doğru; Denizli’nin Çameli İlçesi’ne Emecik ve Cevizli Mahalleleri arasında bulunan Gavur Deliği Kanyonu, doğa tutkunlarının akınına uğruyor.
İLÇE HABERLERİ Haberi
ÇAMELİ'DE SONBAHAR BİR BAŞKA

Sonbahar ve Kış Turizmi denildiğinde Çameli ilk akla gelenlerden olmalı Günübirlik ve bir gece konaklamalı olarak gidebileceğiniz Çameli özellikle sonbaharda müthiş bir görsellik sunuyor. Sarı,kırmızı,yeşil ve turuncu tonlarının oluşturduğu bu ren cümbüşüne eşlik eden doğanın yansıması gelenleri kendine aşık edebilecek türden. Çameli’nin pastel renklerin barındığı sonbahar mevsimine doğa içinde saatlerce yürüyebilirsiniz. 14 kilometre uzunluğu olan, içinde çok sayıda küçük şelale ile 16 metre yüksekliğinde büyük bir şelale bulunan Gavur Deliği Kanyonu, görülmeye değer.

 

Ülkemizin her yanı gizli hazinelerle dolu. Keşfedilmemişliğin verdiği güzellik bambaşka… Ancak keşfetmenin verdiği özgürlük ve coşku duygusunu bastırabilmek mümkün değil maalesef Doğa20 grubu , Tema Vakfı İlçe Temsilcisi Abdülmelik Akkan ve katılımcılar eşliğinde Emecik Kanyonu'nu gezdi.

 

ZORLU BİR PARKUR

 

Kanyonun normal hızda 5 saatte gezilebildiğini söyleyen Abdülmelik Akkan "Kanyonu gezenler dağların içinden çıkan buz gibi berrak sularının içerisinde hem serinliyor, hem de doğanın hazırladığı setleri suyla mücadele ederek aşarak, unutulmaz bir macera yaşıyorlar. Kanyon son yıllarda doğa tutkunlarının uğrak yeri haline geldi.

 

Çameli'de 1 Asırdır İki Mahalleyi Birbirine Bağlayan Köprüyü gezdiler.

 

Doğa Gezisinde her adımda Çameli İlçesinin Yapım tarihi ve güzelliklerini keşfediyor Emecik Kanyonuna yakın yerde kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen tarihi köprü, üzerinden geçen yıllara rağmen halen iki mahalleye hizmet veren köprüyü gezen Doğaseverler. Emecik Mahallesi ile Karaman Mahallesi’ni birbirine bağlayan ve Çırgan Kızılyer Mevkiisinde yer alan tarihi köprünün yapım tarihi ve kimler tarafından yapıldığını bilinmemekle beraber Köprü 11 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğindeki derenin üzerinde bulunan tahta köprü, eşsiz manzarasına hayran kalan öğrenciler her güzelliği fotoğraflar makinelerinle çekim yaptılar.

 

Çameli'nin 200 yıllık Değirmen’ine hayran kaldılar.

 

Doğaseverler Sarıkavak Mahallesi'nde bulunan 200 yıllık su değirmeninde mola verip daha önce görmedikleri günümüz teknolojisine yenik düşen su mekanizmasınla çalışan değirmeni geziler. Değirmenin emektar sahibi ile konuşan Abdülmelik Akkan özellikle yaz aylarında işlerinin nispeten yoğun olduğunu dile getiren, değirmenden maddi bir beklentisi bulunmadığını, sadece emanete sahip çıktığını vurguladı.

 

DOGA YİRMİ YURUYUS GRUBU adına MUSTAFA TİRCİCEK “ Denizli'nin ormanlarla kaplı yapısıyla doğaseverlerin uğrak noktalarından Çameli ilçesinde, eşsiz bir güzellikte olan bu güzellik karşısında hayran kaldık. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip .’’ Dağların ve Ormanların arasında geçerek yürüyüş yaptık.

 

Ormanda çok sayıda ve farklı ağaç türleri gördük Köylerin içinden geçtik Doğa bir harika Köylerden geçerken çocukların bize sevgiyle el sallaması hoşumuza gitti. Gökyüzü masmavi. Tur insana heyecan veriyor stres birikimi, betona yenik düşen dev Anakent’in iç içe girmiş konutlarından bunalanların kaçış noktası, piknik bahçesi, doğa ve huzur sığınağı. Doğanın hayli bonkör davrandığı Batı Akdeniz'in Çameli’nin doğası ziyaretçilere pastoral bir ziyafet çekiyor.

 

Köyler, mağaralar, göller , dere, orman, piknik alanları, tarihi yapıları hep bir arada bulabileceğiniz eşsiz bir yer Çameli’de her tür bisiklet parkuru ve yürüyüş parkuru bulmak mümkün. Köy yolları arasında asfalt yollar, orman içi patika yollar, su kenarı toprak yollar gibi her türlü kolay ve zorlu etaplar oluşturmak mümkün dedi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ÇAMELİ'DE, SONBAHAR, BİR, BAŞKA,
Yorumlar
Haber Yazılımı