Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 10:30 Bu haber 969 kez okundu
 
Çiftçilerden “Ekmek Parası” Nöbeti
Türkiye'nin örtü altı üretimde önemli merkezlerinden Çameli'de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava etkisini gösterdi. Rüzgarında etkisiyle hava sıcaklığı - derecelere düştü
İLÇE HABERLERİ Haberi
Çiftçilerden “Ekmek Parası” Nöbeti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından zirai don uyarısının yapılmasının hemen ardından Çamelili  çiftçiler don nöbetine çıktı. Bin bir emekle yetiştirdikleri ürünlerinin bozulmaması için sabaha kadar nöbete çıkan seracılar, çam odunları ile yaktıkları sobanın sönmemesi için yoğun çaba gösterdi. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Çameli’de  seracılar geçim kaynağı olan ürünlerin dona maruz kalmaması için adeta soğukla savaştı. Seralarını saat başı kontrol eden seracılar, sobalarına odun atarak ürünlerin soğuktan etkilenmesini önledi.

Çiftçiler,'Seraları dijital derecelerle kontrol ediyoruz. Odunlarımızı motorlarla kestik, seraların içine taşıdık ve hazır duruma getirdik. Hava sıcaklığı 2 dereceden aşağı düşünce sobalarımızı yaktık. Bu şekilde sabaha kadar sobalarımızı kontrol ederek ürünlerimizi dona karşı korumaya çalışıyoruz.' dedi.

DOMATESE ÇOCUĞUM GİBİ BAKIYORUM

Serada domates yetiştiren Ediz Yılmaz ise domatese çocuğu gibi baktığını, ilacını, gübresini zamanında verip, soğuk havalarda da soba yakarak koruduğunu söyledi. Coşkun, hava ısınana kadar gece don nöbeti tutmaya devam edeceğini belirtti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Çiftçilerden, “Ekmek, Parası”, Nöbeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı