Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 07:02 Bu haber 1904 kez okundu
 
Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur
Denizli Barosu Başkanlığı Göç ve İltica Komisyonu- Adli Yardım Komisyonu tarafından, mültecilerin sınır dışı kararından vazgeçilmesi için durumun takip edileceğini kamuoyuna duyurdu.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur

Denizli’de 20 Mart 2021 tarihinde Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle İranlı 4 mülteci, 05.04.2021 tarihinde idari gözetim altına alınmışlardır. Gözaltı gerekçesi olarak “basın açıklamasına katılmaları” ve “pankart tutmaları” gösterilmiştir. Bu nedenle, haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiş ve Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmüşlerdir.

 

Anayasanın  34 maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. Maddesi ve Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 21. Maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı herkesin sahip oluğu bir haktır. Ancak bu haklarını kullandıkları hakları gasbedilmiş; hem de bu hakları sebebiyle  haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiştir.

 

Ülkelerine geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike altında olacakları açık bir şekilde görülen kişiler hakkında Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur. Denizli Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerimiz ile 6 ay idari gözetim kararının kaldırılması ve sınırdışı kararının iptal edilmesi için dava açılması yönünde adımlar atılmıştır.

 

Mültecilerin sınır dışı kararından vazgeçilmesi için durumun takip olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Denizli, Barosu, olarak, duruma, ivedilikle, müdahil, olunmuştur,
Yorumlar
Haber Yazılımı