Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 13:13 Bu haber 859 kez okundu
 
DENİZLİ’DE İKİ KUŞAK ALANYALI BULUŞMASI
Türkiye’nin tüm ücra köşelerinde bile halkın gönlüne taht kuran, türkü deyince ilk akla gelen isimlerden birisi olan ve babası da bir Alanya Yörüğü olan değerli sanatçımız Bedia AKARTÜRK Hanımefendi ilimize her gelişinde olduğu gibi yine memleketlisi Denizli İl Emniyet Müdürü Sayın Demir’i ziyarette bulunarak; yörüklük, kültür, Toroslar, türküler, gençlere milli manevi kültürel değerler ve bu değerlerin sevdirilmesi, “Alanya Türküleri ile Alanya Sevdası” üzerine sohbette bulunmuşlardır.
KÜLTÜR SANAT Haberi
DENİZLİ’DE İKİ KUŞAK ALANYALI BULUŞMASI

Aileleri Alanya’da ikamet eden yaklaşık 250-300 civarındaki öğrencinin Denizli PAÜ’de eğitim-öğretim gördüklerini ve Denizli’ye geldiği ilk günden beri adeta kendi evladı gibi ilgilenen Denizli İl Emniyet Müdürü Sayın DEMİR’in çabasını öğrenince çok mutlu olduğunu ve öğrencilerle mutlaka bir araya gelmek istediğini belirten Sayın AKARTÜRK’ün isteği üzerine öğrenciler ve Denizlilerin de katılımıyla bir sabah kahvaltısı düzenlenmiştir. Her zaman olduğu gibi ana konunun Alanya ve Alanya sevgisi, yörüklük, türküler ve türkülerin içerdiği derin manalar, onların farklı hikâyeleri, toplumun acıları, sevgileri, yüreğinin derinliğindeki farklı duyguları, doğayı, hayat sevgisini, insanın kendi öz benliğindeki duyguları ve bu türkülerin önemi ile özellikle Alanya’daki yansımaları üzerine değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Sayın AKARTÜRK, 60 yılı aşkın sanat hayatında ilk defa bu şekilde bir Emniyet Müdürünün daveti ile istisnai bir enerjiye sahip olan 100’ü aşkın öğrenci ile bir araya geldiğini ve  oluşan bu atmosfere hayran kaldığını belirtmiştir. Emniyet Müdürü Sayın DEMİR’de tüm amaçlarının gençleri dışarıdan gelen negatif etkilerden korumak olduğunu,  onları kendi evladı gibi görüp milli ve manevi değerleri anlatarak, Alanyalılık kültürünü benimsetmek ve buradaki birlik ve beraberliğe önemli şahsiyetlerin de katılımı ile diğer illerde bulunan Alanyalı öğrencilere örnek teşkil etmesini sağlamak olduğunu, Denizli’de oluşturulan kardeşlik, sevgi ve saygı bağına diğer illerden gıptayla ve imrenilerek bakıldığını belirtmiştir.

Sayın DEMİR, iki ayrı kuşak olan Türk Halk Müziği duayeni Sayın AKARTÜRK ile  18-22 yaşları arasındaki Alanyalı öğrencilerin birleştirilmesinin önemli bir tablo olduğunu, bundan sonra da Alanya ve Alanya dışında kardeşlik, sevgi, saygı, milli ve yerli beraberliğin bu tip buluşmalar ile daha da güçleneceğini dile getirmiştir. Öğrencilere “Zahidem” türküsünden bir kuple söyleyen Sayın AKARTÜRK bu güzel tablonun kendisini çok duygulandırdığını, hemşerisi olan Sayın DEMİR ve öğrenciler ile birlikte olmaktan gurur duyduğunu belirtmiştir. Sayın AKARTÜRK, Denizli İl Emniyet Müdürü Sayın Mevlüt DEMİR’i Alanyalı yavrularımıza kol kanat geren bu tutumundan ötürü tebrik etmiş, hatırda yer edinecek bu güzel buluşma bireysel ve toplu fotoğraf çekilmesiyle sona ermiştir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: DENİZLİ’DE, İKİ, KUŞAK, ALANYALI, BULUŞMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı