Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 17:40 Bu haber 1098 kez okundu
 
DENİZLİ KESTANESİ KIŞ MEVSİMİNİN GÖZDESİ
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber Buldan'ın Alandız, Kaşıkçı ve Kurudere mahallerinde zorlu kestane hasadı başladı.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
DENİZLİ KESTANESİ KIŞ MEVSİMİNİN GÖZDESİ

Buldan İlçemizin 800 metre ve daha yukarısı gibi yüksek rakımlı yerleri ile dağların kuzey yamaçlarda en iyi yetişme ortamı bulan kestane Alandız, Kurudere, Kaşıkçı, Yeniçam, Hasanbeyler ve Yayla Mahallelerinde doğal ortamda ve kültüre alınmış şekilde yetiştirilmektedir.

Bölge itibariyle dışarıdan aşı kalemi ve fidan getirilmediği için kestane hastalıklarının görülmediğinin önemine dikkat çeken İl Müdürü Yılmaz ERKAYA " Yayla köylerimizde bulunan kestane ağaçlarının yetiştiği alanlar genellikle orman içi olup, deniz seviyesinden yüksekliği 780-1175 metre arasındadır. Yöremizin ekolojik açıdan kaliteli Organik Kestane yetiştiriciliğine uygun olması ve bu yörelerdeki kestaneliklerde mürekkep hastalığı ve dal kanserinin bulunmaması, Buldan kestane yetiştiriciliğinin Ülkemiz açısından önemini göstermektedir. Kestane yetiştiriciliğinde, kaliteli kestane, orman içi arazilerden elde edilmektedir. Çünkü orman, kestanenin istediği rutubetli ortamı oluşturarak kalitenin yükselmesini sağlamaktadır. Toplam 850 dekar alanda 340 ton kestane üretimi yapılmaktadır. Üretilen kestaneler organik ürün sertifikasına sahiptir." diye konuştu.

Kestane üretiminin çok zor ve meşakkatli bir iş olduğunu ifade eden Alandız Mahallesi muhtarı Ali SALGIN  "Sabahın ilk ışıklarıyla 40-50 metre yükseklikteki ağaçlardan çırpılarak yere düşürülen kestaneler üreticilerimiz tarafından toplanıp selelere doldurularak çuvallara yerleştiriliyor. Daha sonra da kestaneler önceden hazırlanan "Kuzuluk" denilen kuyulara gömülür ve üzeri eğrelti otları ile kapatılır. Bir ay boyunca kuyularda bekleyen kestaneler kendine has tat ve aromaya bu aşamada kavuşur. Sonrasında da makine ile dış kabuğu çıkarılarak büyüklük ve kalitesine göre sınıflandırılıp satışa hazır hale getirilip iç ve dış piyasaya pazarlanıyor."

İriliği ve lezzetiyle dikkati çeken Buldan kestanesi yurtiçinde daha çok Bursa, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirlere ve Körfez ülkelerine ihraç edilmektedir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: DENİZLİ, KESTANESİ, KIŞ, MEVSİMİNİN, GÖZDESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı