Haber Detayı
27 Kasım 2017 - Pazartesi 13:45 Bu haber 878 kez okundu
 
"Efe çizmesi"nin tescili ustalarını sevindirdi
KÜLTÜR SANAT Haberi

AYDIN (AA) - MUSA ÖLMEZ - Yörük kültürüyle özdeşleşmiş değerlerden ve geleneksel Efe giyiminin vazgeçilmezi körüklü çizmenin, coğrafi işaret alarak tescil edilmesi körüklü çizme ustalarını sevindirdi.

Söke Ticaret Odası tarafından başvurusu yapılan "Körüklü Çizme", Türk Patent ve Marka Kurumunun onayıyla 18 Kasım'da coğrafi işaret tescili ile koruma altına alındı.

Çizmenin coğrafi işareti alarak tescillenmesi çırak bulmakta zorlanan ve mesleklerinin kendileriyle kaybolmasından endişe eden Söke'deki körüklü çizme ustalarını mutlu etti.

Söke'de sayıları bir elin parmağını geçemeyen ustalar ile meslek odaları yetkilileri, marka tescilinin yeni ustaların yetişmesine kapı aralayacağını bu durumda da körüklü çizmenin sadece kültürel bir değer olarak kalmayacağına inanıyor.

-"Mutluluğumu tarif edemiyorum"

Söke'de yaşayan körüklü çizme ustalarından 84 yaşındaki Zeki Avcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, körüklü çizmenin tescil edilmesine çok sevindiğini söyledi.

Henüz 7 yaşında iken başladığı mesleği 77 yıldır ailesine ait iş yerinde sürdüren Avcıoğlu, duygularını şöyle ifade etti:

"Bu benim baba sanatım. Bir çocuk okula 7 yaşında gider. Benim de okulum bu olmuştu. Hem okula gidiyorum hem de arada bu tezgaha geliyordum. Devamlı babamın yanında çalıştım. Bizden öncekiler de hep 'Söke'nin körüklü çizmesi' diye anmışlar. Tescil olduğu için o kadar çok mutlu oldum ki. İnanın bu mutluluğumu tarif edemiyorum. Tescil almasına çok sevindim ama bir yandan da üzülüyorum. Çünkü bu çizmenin ölmemesini istiyorum. Eğer çırak yetiştirebilirsek o zaman her şey çok daha güzel olacak. Biz zaten bir gün ölüp gideceğiz ama en azından çizmelerimiz ölmesin. Bütün mesele budur."

Körüklü çizmenin nasıl yapıldığına da değinen Avcıoğlu, sayanın kalıba monte edilmesinden sonra tabana kösele bırakılıp sabitleşmesi için ağaç çivisinin çakıldığını, astarının keçi derisinden, yüzeyi ile taban köselesinin de dana derisinden yapıldığını aktardı.

Avcıoğlu, yaptıkları işin zahmetli olduğunu bunun için de sabır gerektirdiğine dikkati çekerek, bileğin üzerinden başlayan ve her biri yaklaşık 4 santimetre olan körük kıvrımlarının ölçülerek hazırlandığını, içeride kalan havayı vakumlayarak ayağın yazın serin, kışın sıcak tutulmasının sağlandığını, körüklü çizmenin tam anlamıyla şeklini alması için 1 hafta bekletildiğini kaydetti.

- "Tescilden sonra siparişler arttı"

Mustafa Avcıoğlu ise yıllardır istedikleri marka tescilinin gerçekleşmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Tescilin ardından siparişlerinde artış olduğunu dile getiren Avcıoğlu, "Tescil durumundan sonra siparişlerimizin biraz daha arttığını gördük. Türkiye'nin her yerinden telefonlar gelmeye başladı. İyi bir marka olduk. Tek istediğimiz oydu. Söke körüklü çizmesi, sadece körüklü çizme değil, 'körüklü Söke çizmesi." ifadelerini kullandı.

İlçedeki ustalardan İhsan Taş da markanın tesciline çok sevindiğini ifade ederek "Mutlu olduk. Bundan sonra körüklü çizmemiz Sökemizindir. Zaten Sökemizindi artık Sökemizin olarak da kalacak. Emeği geçen herkese, Ticaret Odasına teşekkür ederim. Biz de layık olmaya çalışıp, mesleğimizi sürdürmeye çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Körüklü çizmenin Söke adına marka tescili alması için çalışma yapan Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, ilçenin önemli değerlerinin tescillenmesi yönündeki gayretlerinin süreceğini belirtti. Kutlay, "Söke bir marka şehirdir. İnanıyorum ki körüklü çizmenin bu tescili almasının hem kente hem de ustalarımıza büyük katkısı olacaktır. Amacımız Söke'nin değerlerini ortaya çıkarmaktır." diye konuştu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: "Efe, çizmesi"nin, tescili, ustalarını, sevindirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı