Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 06:18 Bu haber 2204 kez okundu
 
ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) DENETİMLERİ DEVAM ETMEKTE
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 26/A maddesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 08.05.2018 tarih ve 80397 sayılı yazısı uyarınca İlimizde faaliyet gösteren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanlarına yönelik denetimler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce gerçekleştirilmektedir.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) DENETİMLERİ DEVAM ETMEKTE

Bu denetim Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait “EKB Denetleme Kılavuzu”na göre gerçekleştirilmekte olup; EKB uzmanlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunduğu EKB’ye esas olan Belediyeden onaylı projeler ve ısı yalıtım raporu üzerinden incelenerek, EKB’nin gerçeğe aykırı olup olmadığı tespit edilmektedir.

 

Her bir denetim dönemi için aylık olarak en az 10 adet EKB denetlenmekte olup; gerçeğe aykırı EKB tespit edilmesi veya 10 günlük yasal süre içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne herhangi bir proje ve belge sunulmaması halinde, belgeyi düzenleyen EKB uzmanına, komisyon kararı ile EKB düzenleme yetkisinin 3 ay süre ile askıya alınması yaptırımı uygulanmaktadır. Eğer EKB uzmanı için bir yıl içerisinde 3 defa aynı yaptırım uygulanırsa, EKB düzenleme yetkisi bir daha verilmemek üzere iptal edilmektedir.

 

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ENERJİ, KİMLİK, BELGESİ, (EKB), DENETİMLERİ, DEVAM, ETMEKTE,
Yorumlar
Haber Yazılımı