Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 06:01 Bu haber 1125 kez okundu
 
Ethem Deynek'ten 14. Formül
Ethem Deynek "Deynek Sinüsü" formülünü buldu ve bu yeni formülle matematikte bulduğu formül sayısını 13 den 14'e çıkardı.
EĞİTİM Haberi
Ethem Deynek'ten 14. Formül

 
Daha önce Matematikte Deynek Dörtlüsü, Deynek Altılısı, Deynek Yedilisi, Deynek Sekizlisi, Deynek Onikilisi,13 ile bölünebilme, Deynek Ondörtlüsü, Deynek Onbeşlisi, Deynek Onyedilisi, Deynek Bağıntısı, Deynek Yarıçapı 1, Deynek Yarıçapı 2 ve Deynek Yüksekliği formüllerini bulan,Denizli  Özay Gönlüm Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Ethem Deynek, bu kez de  üç kenar uzunluğu verilen bir üçgenin  A,B, ve C açılarının sinüs değerlerini veren "Deynek Sinüsü" formülünü buldu. Deynek bulduğu bu  yeni formülle matematikte bulduğu formül sayısını  13 den 14'e çıkarmış oldu.

Denizli Özay Gönlüm Fen Lisesi'nde görev yapan Matematik Öğretmeni Ethem DEYNEK'in matematikte bulduğu formüllerin matematik dünyasında nasıl bir etki yaratacağı belirsizliğini korusa da Deynek, formüllerinin ileriki süreçte mutlaka hak ettiği yeri alacağını ifade etti.Formül bulmak meşakkatli bir uğraş ve  ben çıktığım bu bilim yolunda ülkemin adını uluslararası arenada duyurabilmek için matematik alanında buluş yapmaya devam edeceğim dedi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Ethem, Deynek'ten, 14., Formül,
Yorumlar
Haber Yazılımı