Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 10:53 Bu haber 2419 kez okundu
 
ETHEM DEYNEK'TEN 2 YENİ FORMÜL DAHA
Denizli Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi'nde görev yapan Matematik Öğretmeni Ethem DEYNEK, matematik alanında bulduğu formüller ile adından sıkça söz ettiriyor. Başarılı öğretmen Deynek, 2 yeni formül daha bularak matematik alanına katkıda bulundu.
EĞİTİM Haberi
ETHEM DEYNEK'TEN 2 YENİ FORMÜL DAHA

Matematik üzerine daha önce kendi adını verdiği Deynek Dörtlüsü, Deynek Altılısı, Deynek Yedilisi, Deynek Onikilisi, 13 ile bölünebilme, Deynek Ondörtlüsü, Deynek Onbeşlisi, Deynek Onyedilisi ve Deynek Bağıntısı formüllerini bulan Ethem Deynek, bu başarılarının üzerine çıkarak yeni 2 adet formül daha buldu.

Ethem Deynek bu defada üç kenar uzunluğu verilmiş olan bir üçgenin çevrel çemberinin yarıçap uzunluk formülünü ve üç kenar uzunluğu verilen bir üçgenin iç teğet çemberinin yarıçap uzunluk formülünü buldu.

Deynek bulmuş olduğu bu iki yeni formülle matematikte bulduğu formül sayısını 10'dan 12'ye çıkarmış oldu. Konu ile alakalı açıklamasında kendisi için formül bulmanın kafiyeli şiir yazmaya benzediğini dile getiren Deynek, matematiksel şiirlerinin bitmediğini ve devamının geleceğini ifade etti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ETHEM, DEYNEK'TEN, 2, YENİ, FORMÜL, DAHA,
Yorumlar
Haber Yazılımı