Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 23:15 Bu haber 116 kez okundu
 
G7 liderlerinden Venezuela açıklaması: Seçimleri reddediyoruz
Kanada Başbakanı Trudeau, "Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği'nin G7 liderleri olarak, Venezuela'da yapılan son cumhurbaşkanlığı seçimleri ve sonrasındaki süreci reddediyoruz." dedi.
GÜNDEM Haberi
G7 liderlerinden Venezuela açıklaması: Seçimleri reddediyoruz

OTTAWA (AA) - Kanada Başbakanı Justin Trudeau, G7 liderlerinin Venezuela'da yapılan başkanlık seçimlerini tanımadığını açıkladı.

Venezuela'daki seçimleri Devlet Başkanı Maduro kazandıCumhurbaşkanı Erdoğan Maduro'yu tebrik ettiMaduro'dan ABD Büyükelçisi için sınır dışı talimatıTrump'tan Venezuela'ya yaptırım kararnamesiABD Venezuela'daki seçimleri kınadı

Trudeau konuyla ilgili olarak G7 üyeleri adına Dönem Başkanı sıfatıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Başbakan Trudeau, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin G7 Liderleri olarak, Venezuela'da yapılan son cumhurbaşkanlığı seçimleri ve sonrasındaki süreci reddediyoruz. Kapsayıcı, adil ve demokratik bir süreç için temel garantileri sağlamadığı için, bu seçim ve sonuçları meşruiyet ve güvenilirlikten yoksundur. Bu nedenle Venezuela vatandaşlarının demokratik iradesini temsil etmediği için Venezuela Cumhurbaşkanlığı seçimini ve sonucunu geçersiz sayıyoruz. Venezuela hükümeti, acil olarak ihtiyaç duyulan politik bir düzeltme fırsatını kaçırmıştır."

Venezuela halkıyla dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Trudeau, Maduro yönetimine de "demokratik ve halkın iradesini yansıtan" yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu.

Venezuela'da 20 Mayıs'ta yapılan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Maduro, geçerli oyların yüzde 68'ini alarak yeniden seçilmiş, bazı ülkeler seçime hile karıştırıldığı iddiası ile seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıklamıştı.

Muhabir: Seyit Aydoğan

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: G7, liderlerinden, Venezuela, açıklaması:, Seçimleri, reddediyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı