Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 15:17 Bu haber 983 kez okundu
 
Global Yatırım 1 milyar dolarlık fon için kolları sıvadı
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kutman, Centricus ile altyapı, temiz enerji ve varlık yönetimi sektörlerine odaklanacaklarını belirterek, "Bu amaçla yaklaşık 1 milyar dolarlık kaynak için de çalışmalara başlayacağız." dedi.
EKONOMİ Haberi
Global Yatırım 1 milyar dolarlık fon için kolları sıvadı

İSTANBUL(AA) - Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, AA muhabirine geçen yılı değerlendiren ve 2018 hedeflerini paylaştı.

Geçen yıl varlık Katar Kraliyet Ailesi ve Softbank'ın da aralarında bulunduğu küresel stratejik yatırımcıların oluşturduğu bir varlık yönetim kurumu olan Centricus ile yüzde 30,7'lik hisse satışı yoluyla stratejik ortaklığa gittiklerini anımsatan Kutman, yeni ortaklarıyla stratejileri doğrultusunda altyapı, temiz enerji ve varlık yönetimi sektörlerine odaklanacaklarını ifade etti.

Kutman, 8 ülkede 14'ü kruvaziyer ve 2'si ticari olmak üzere toplam 16 liman işleten ve 7,8 milyon yolcuya hizmet veren amiral gemileri Global Ports Holding'in, Mayıs 2017'de Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda 610 milyon dolara arz edildiğini hatırlatarak, "Hedefimiz öncelikle Karayipler ve Asya olmak üzere kısa ve orta vadede kruvaziyer liman sayımızı iki katına ve yolcu sayımızı da üçe katlamak. Enerji alanındaki yüksek verimli ve yenilenebilir enerji kapsamında biokütle ve güneş enerjisi odağımızda yer alıyor." diye konuştu.

"Bu yıl 600 milyon liralık yatırım harcaması öngörüyoruz"

Mehmet Kutman, geçen yıl Holding olarak ilk biokütle projelerini tamamladıklarını, Aydın ve Şanlıurfa'da toplam 17,2 megavat ile biokütleden elektrik üretimine başladıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin tarımsal atıklarının yoğun olduğu bölgelere odaklanarak bu alanda 2020'ye kadar toplamda 450 milyon dolarlık yatırımla 250 megavat kurulu güce ulaşmayı ve yılda yaklaşık 1,5 milyar kilovat saatlik elektrik üretimiyle Türkiye'de lider olmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yurt dışında başta Afrika olmak üzere en az iki proje yatırımına başlamak da yine 2018 hedeflerimiz arasında yer alıyor. Varlık yönetimi şirketimiz Actus Portföy Yönetimi şu anda Türkiye'nin ilk üç bağımsız portföy yönetimi şirketi arasında yer alıyor.

Varlık Yönetiminde, ortağımız Centricus ile büyüme stratejimiz kapsamında organik büyüme hedeflerimizin yanı sıra en az bir satın alma yaparak Türkiye'nin en büyük bağımsız portföy yönetimi şirketi olmayı planlıyoruz. Diğer taraftan ortağımız Centricus'un da katkısıyla portföy yönetimi şirketinin kuracağı bir altyapı fonu ile büyük ölçekli otoyol, köprü, tüp geçit ve şehir hastaneleri gibi altyapı projelerindeki fırsatları takip etmeyi planlıyoruz. Bu amaçla yaklaşık 1 milyar dolarlık kaynak için de çalışmalara başlayacağız."

Kutman, 2017'de yatırım harcamalarının yaklaşık 250 milyon lira olduğu bilgisini vererek, "2018'de yeni şirket satın almaları dışında 600 milyon liralık yatırım harcaması öngörüyoruz." dedi.

"Hedefimiz, enerji yatırımlarımızı da Londra'da halka arz etmek"

Liman iş kolunda dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi olduklarını vurgulayan Kutman, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bünyemize katmak için çalıştığımız yeni limanlar Karayipler'den Akdeniz'e, Kuzey Avrupa'dan Uzak Doğu'ya kadar geniş bir coğrafyada. Hedefimiz, enerji yatırımlarımızı da uluslararası bir hale getirmek ve uluslararası düzeye taşıyıp birkaç yıl içinde, tıpkı 2017 yılında liman iş kolumuzda yaptığımız gibi Londra'da halka arz etmek.

Biz gerek Türkiye'de gerek yatırım yaptığımız diğer ülkelerde hiçbir zaman hükümetlerden beklentiye dayanan bir iş modeli uygulamadık. Gerek Türkiye'de gerek herhangi bir ülkede özel sektör yatırım iştahını arttıran en önemli husus genel anlamda siyasi istikrarın yanı sıra kanuni düzenlemelerin tahmin edilebilirliğidir. Yatırım uzun solukludur. Yatırımcı doğal olarak bir değil, üç beş veya on değil daha da uzun yıllar, yatırım yaptığı sektörün dinamiklerini çok ciddi ölçüde değiştirecek bir kanuni düzenlemenin yapılmayacağına duyduğu güvendir. Bu anlamda hükümetlere düşen, mümkün olduğunca uzun vadeli ve değiştirilemeyecek kanuni düzenlemelerle yatırımcıların ileriye dönük risk değerlendirmelerini kolaylaştırmak olmalıdır."

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Global, Yatırım, 1, milyar, dolarlık, fon, için, kolları, sıvadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı