Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 14:20 Bu haber 1569 kez okundu
 
GÖL VE GÖLETLERE 105 BİN ADET YAVRU SAZAN BALIĞI BIRAKILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 2019 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; Denizli'ye, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde İlimiz için üretilen 105 bin adet yavru sazan balığı getirilerek göl ve göletlere bırakıldı. Son dört yılda İlimizdeki göl ve göletlere bırakılan sazan balığı yavru sayısı yaklaşık 450 bini buldu.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
GÖL VE GÖLETLERE 105 BİN ADET YAVRU SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

Tarım ve Orman İl Müdürü V. Yılmaz ERKAYA konuya ilişkin yaptığı açıklamada; Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerimizin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürütüyoruz.

 

Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki göl ve göletlere bırakılmaktadır.

 

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm ekonomik balık türlerine ait stokların gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, zaman ve yer yasaklarına uyulması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

 

Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: GÖL, VE, GÖLETLERE, 105, BİN, ADET, YAVRU, SAZAN, BALIĞI, BIRAKILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı