Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 18:15 Bu haber 2825 kez okundu
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Lisanslı depo kapasitesi 9 milyon 500 bin tona ulaşacak
EKONOMİ Haberi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Lisanslı depo kapasitesi 9 milyon 500 bin tona ulaşacak

ANKARA (AA) - Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tüfenkci, Bakanlık Toplantı Salonu’nda, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Tüfenkci, Türkiye genelinde lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, bunlardan 39'unun faaliyette olduğunu ifade ederek, işlemler tamamlandığında Türkiye'de lisanslı depo kapasitesinin 1 milyon 785 binden 9 milyon 500 bin tona ulaşacağını bildirdi.

Lisanslı depoculuk için önemli destekler verdiklerini aktaran Tüfenkci, Türkiye'nin neresinde lisanslı depo açılırsa açılsın 5. bölge teşviklerinden yararlanılmasını sağladıklarını kaydetti. Tüfenkci, "Üretici birliklerinin ve çiftçilerin depolara konulan ürünlerinin analiz ücretlerini de hükümet olarak biz ödüyoruz ve depoların yapımı için önceden 10 milyon, şimdi ise 20 milyona kadar faizsiz kredi veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Ürün İhtisas Borsası'nın Aksaray'da kuruluşu tamamlandığında ürünler senet ile alınıp satılacak ve farklı piyasaların önü açılmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Arife Yıldız Ünal

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Gümrük, ve, Ticaret, Bakanı, Tüfenkci:, Lisanslı, depo, kapasitesi, 9, milyon, 500, bin, tona, ulaşacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı