Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 06:05 Bu haber 3035 kez okundu
 
HAFTA SONU PLAN YAPMAYANLAR ÇINTAR TOPLAMAYA ÇAMELİ’YE DAVETLİSİNİZ
Geçtiğimiz haftalarda Denizli ili Çameli ilçesinde çıntar fiyatları et fiyatları ile yarışırken bu hafta kilosu 10 TL'den satılmaya başladı.
İLÇE HABERLERİ Haberi
HAFTA SONU PLAN YAPMAYANLAR ÇINTAR TOPLAMAYA ÇAMELİ’YE DAVETLİSİNİZ

ÇAMELİ SİZİ ÇAĞIRIYOR

Sonbahar mevsimin en güzel bir yanıda Çameli’de Dağlarında ve çam ağaçların altında çıkan Çıntarlardır. Kasım aylarında çıkan bu mantar türünün her türlü yemeği ve ızgarası yapılıyor. Çapasını ve sepetini alan Çameli ilçesine hafta sonu akın edip kovalar dolusu çıntar bulup zevkine göre yiyor kimileri ise satıp para kazanıyor. Özellikle Çameli’nin yüksek kesimlerindeki çam ormanlarının arasında yetişen mantar türleri oldukça lezzetli.

HAFTA SONU ÇINTAR TOPLAMAYA ÇAMELİ’YE GELİN

Geçtiğimiz haftalarda Denizli ili Çameli ilçesi'nde çınar fiyatları et fiyatları ile yarışırken bu hafta kilosu 10 TL'den satılmaya başladı. Pazarda yaklaşık 10 üreticinin 2 tona yaklaşık çıntar toplanıldığı hatta Çanakkale’den toptan sipariş ile alınıp Çameli Pazarında yoğun ilgi gördüğü hatta çevre ilçelerden bile özellikle Çıntar almaya geldiğini belirten satıcılar ilgiden memnunuz dedi.Çıntar Pazarı şimdiden hareketlendi. Ormanlık alanlarda çıntarı toplayarak pazara satmak için getiren Pazarcılar "Bu yıl ki çıntar mevsiminin kilosu 60 liradan başladı. 10 liraya düştü Bu fiyata rağmen vatandaşın ilgisinden memnunuz. Satışlarımız iyi. Bu çıntar  sonbahar yağmurlarının yağmasıyla birlikte çam ağaçları altında çıkar. Çok lezzetlidir ve diğer mantarlara göre pahalıdır. Et kadar gıdalıdır" dedi.

ÇAPASINI ALAN DAĞLARA KOŞUYOR

Çıntar toplayan vatandaşlar Çıntarı bulup hemen soteleyip kaşarlı Çıntar Kavurması yapıyorlar. Görüntüsünün güzel olduğu kadar da lezzetide mükemmel. Etten daha faydalı olduğunu, yiyenlerin ise çok lezzetli olduğunu, çıntarın bazı rahatsızlıklara da iyi geldiğini “çıntar aynı zamanda rejim yemeği olarak da tüketiliyor” dedi.Kısacası ister doğasında yürüyün isterseniz Çapanızı ve sepetinizi alıp Çameli’ye gelip çıntar arayabilirsiniz. Nerede mi bulunur derseniz Akpınar ,Cevizli ,Karanfilli Yaylası Taşçılar,Gürsu,Elmalı,Karabayır,Kalınkoz,Cevizli ,Emecik Mahallelerinde fazlaca olduğu ve diğer yerlerde artık şansınıza kalmış oluyor ama bölge halkından nerede buluruz sorusunu bulup isteyen rehber eşliğinde gezebilir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: HAFTA, SONU, PLAN, YAPMAYANLAR, ÇINTAR, TOPLAMAYA, ÇAMELİ’YE, DAVETLİSİNİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı