Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 06:06 Bu haber 952 kez okundu
 
İl Müftülüğü’nden Hacı Adaylarına Eğitim Seminerleri
Denizli İl Müftülüğü, 2019 yılında kesin kayıt yaptıran hacı adaylarına yönelik beş günlük hac eğitim seminerleri Ulu Camii’de başladı.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
İl Müftülüğü’nden Hacı Adaylarına Eğitim Seminerleri

Hac eğitim seminerine; Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık,  Hac ve Umre Kısım Şefi Ahmet Arıcı, daire personeli, din görevlileri, hacı adayları katıldı.

 

Hacı adaylarının yoğun katılımıyla yapılan seminer, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Seminer de açılış konuşması yapan İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık, “Bu kutlu seferin adayları olan siz değerli hacı adaylarımızı canı gönülden tebrik ederim. Sırada bekleyen kardeşlerimize en kısa zamanda hayırlı bir şekilde gitmeyi Cenab-ı Hak nasip eylesin. Denizli'den 1031 hacı adayımız bu yıl inşallah kutsal topraklara gidecek. 599'u Diyanet İşleri Başkanlığımızla, 432'si özel şirketlerle gidecek olan hacı adaylarımız hac ibadetini yerine getirmeye çalışacaklar. İl Müftülüğümüz olarak bizlerde kutsal topraklara gidecek olan tüm adaylarımıza beş günlük eğitim seminerleri vererek bilgilerinin artması, kutsal beldeye hazır hale gelmeleri vede hacı adaylarımızın tanışmaları sağlanmış olacaktır." dedi.

 

Bu kutlu sefere çıkmaya hak kazanan hacı adaylarına ‘duyufurrahman’ hitabında bulunulduğunu belirten İl Müftüsü Mehmet Aşık, "Bu kelimenin açıklaması; ‘Allah'ın misafiri’ demektir. Bu nedenle Hac ibadeti için gideceğimiz bu topraklarda kendimizi tamamen ibadete vererek, her anını ibadet şuuruyla değerlendirmek gerekir. Bu gayret ve şuurla yapılan ibadet inşallah haccı mebrur olacak ve hayatımızın bundan sonraki kısmında bizleri istikamet üzere kılacaktır.” dedi.

 

Peygamber Efendimiz'in (sav) "Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner" hadisi şerifini hacı adaylarının hiç unutmaması gerektiğini ifade eden Müftü Aşık, "İslam’ın beş şartından biri olan Hac ibadetinin kendine has meşakkati bulunduğunu ve herkese nasip olmayan bir şerefe nail olduğumuzu unutmamamız lazımdır. Hac ibadeti meşakkatli ve zor bir ibadettir. Bu ibadetin zorluğuna karşılık olarak da mükâfatını Cenab-ı Allah kat kat verecektir. Bu ibadetin en güzel şekilde ifa edilmesi için maddi ve manevi hazırlıkları en üst seviyede yapmamız gerekiyor. Hac için maddi hazırlıkların gereğini ifa ettiniz. Şimdi ise bu seminerler vesilesiyle başta sabırlı olmanın yanında, bilgimizi, tecrübemizi artırarak manevi donanımlarımızı artıracağız. Şu andan itibaren sabır konusunda kendimizi eğitelim ve kutsal yolculuğumuz esnasında sabırlı olalım. Şeytanın bizlere vereceği vesveselerden uzak durarak kendimize hakim olalım. İnşallah, Peygamber Efendimiz'in (sav)  buyurduğu ‘Makbul bir haccın mükafatı da ancak cennettir.’ müjdesine nail olmayı Cenab-ı Hak nasip etsin.” diyerek hacı adaylarına hac yolculuğunun kolay ve güzel geçmesi temennisinde bulundu.

 

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: İl, Müftülüğü’nden, Hacı, Adaylarına, Eğitim, Seminerleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı