Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 23:15 Bu haber 228 kez okundu
 
İsrail'in Gazze'deki katliamına tepkiler
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
İsrail'in Gazze'deki katliamına tepkiler

DENİZLİ (AA) - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Senatosu, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin buna tepki gösteren Filistinlilere yaptığı katliamı kınadı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından Filistin'de yaşanan insanlık dışı saldırılara ve yapılan katliama karşı PAÜ Senatosu'nun olağanüstü gündemle toplandığı belirtildi.

Yaşanan insanlık dışı saldırı ve katliamın şiddetle kınandığı, bu kabul edilemez insanlık suçuna karşı çıkıldığı hususunda "oy birliğiyle" karar alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD yönetimi uluslararası hukuku, BM kararlarını, tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu'da istikrarsızlık ve kaosu derinleştirmiş, bunu fırsat bilen terör devleti İsrail, insanlık suçu işleyerek yeni bir katliam yapmıştır. Bu meşum kararın nekbe/felaket gününün 70. yıl dönümüne denk getirilmesi ise olayın ne kadar büyük bir provokasyon olduğunu göstermiştir. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde Filistin'de yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum ve mazlum Filistin halkının haklarının siyonist devlet ve destekçileri tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret edilmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekun biçimde 'Dur' dememesi kabul edilebilir bir tutum değildir."

- "Devlet terörü"

Hukukun katledildiği, Filistin halkının meşru müdafaa hakkına sahip olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD, Ortadoğu'da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak gereğini yapmalarını bekliyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz."

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: İsrail'in, Gazze'deki, katliamına, tepkiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı