Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 12:45 Bu haber 3449 kez okundu
 
İzmirli kadın girişimciden "doğal oyuncak"
EKONOMİ Haberi
İzmirli kadın girişimciden

İzmir (AA) - İzmir'de bir kadın girişimci, kimyasal maddelerin kullanıldığı oyuncaklara tepki olarak, doğal malzemelerle oyuncak üretmeye başladı.

AA muhabirine açıklama yapan Funda Aytaç, Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilen ve çocukların sağlığına zarar veren oyuncaklara karşı, ahşap malzeme ve doğal materyaller kullanarak oyuncak üretmek üzere girişim başlattığını ifade etti.

Ağaç oyma ustası Öner Acar’ın da desteğiyle tasarımlara başladığını, piyasadaki oyuncaklara doğal bir alternatif oluşturmak istediğini dile getiren Aytaç, şunları söyledi:

"Çocuklarımız eskisi gibi hayal dünyalarını geliştiren oyunlar oynamıyorlar. Hem bireysel hem de topluca paylaşımlarda maalesef bulunamıyorlar. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar çocuklarımızın hayatına girmiş durumda. Biz bu eksikliği gidermek adına böyle bir girişimde bulunduk. Ekonomik ve kompakt olmak üzere ürünlerimizi iki gruba ayırdık. Ekonomik ürünlerimizin iskeleti sağlığa zarar vermeyen tutkal ile üretilen MDF'den oluşmakta. Üzerindeki ahşap boyası da su bazlı ve sağlığa zararlı kimyasal barındırmıyor. Kompakt grubumuzun iskeleti ise ahşap. Kullandığımız kumaşların da tamamı pamuk."

Tasarımlarını yeni bir girişim olarak, henüz sadece internet üzerinden sattıklarını anlatan Aytaç, bu toprakların kültürünü anlatan oyuncaklar tasarlamaya da özen gösterdiklerini ifade etti.

Aytaç, çocukların yanı sıra anne ve babaların oyuncaklara gösterdiği ilginin memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, gelecekte ihracat yapmayı da hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: İzmirli, kadın, girişimciden, "doğal, oyuncak",
Yorumlar
Haber Yazılımı