Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 07:12 Bu haber 1268 kez okundu
 
Köy Enstitüleri, En Özgün Eğitim Projelerinden Biri Olarak Damgasını Vurmuştur
Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Av. Mahir Akbaba Köy Enstitüleri dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
Köy Enstitüleri, En Özgün Eğitim Projelerinden Biri Olarak Damgasını Vurmuştur

Akbaba yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyeti kuran çağdaş aydın kadrolar, eğitimin ve kalkınmanın öncelikle ‘Köylü milletin efendisidir.’ anlayışı ile köylerden başlaması gerektiği fikrini benimsemişlerdir. Cehalete karşı açılan savaşta zeki köy çocuklarının eğitilmesi önemli bir yer tutmuştur. 79. Yıldönümünü kutladığımız Köy Enstitüleri olgusu, dünyada eşi benzeri olmayan, Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün eğitim projelerinden biri olarak döneme damgasını vurmuştur. 

Cumhuriyetin ‘Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma’ hedefine varmak, çağdaş bir toplum yaratmak için planlanan Köy Enstitüleri, eğitimcinin ülkenin gelişimindeki rolünü anlatması bakımından oldukça iyi bir örnektir. Kalkınmış bir toplumun ihtiyacı olan yetişmiş iş gücü, bu kurumlarda sanatla, edebiyatla ve çağdaş olan tüm yeteneklerle harmanlanarak Türkiye’nin her bir yanına cesaret, iddia, inanç ve bitmek bilmeyen bir umutla yayılmışlardır. 

Bugün Köy Enstitüsü ruhunu yeniden yakalamak ancak çağdaş, üretken ve demokratik eğitim yöntemini ulusal eğitim sistemimizin her aşamasına uygulayarak; eleştiren, sorgulayan çağdaş bireyler yetiştirmekle olur. Üretken ve yaratıcılığın desteklendiği eğitim anlayışı bugün yaşadığımız eğitim sorunlarının da çözümü olarak görülmelidir. 

İşte o zaman Atatürk’ün ve cumhuriyetin öğretmenlerden istediği ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesilleri yetiştirebiliriz. 

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı 

Av. Mahir Akbaba

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Köy, Enstitüleri,, En, Özgün, Eğitim, Projelerinden, Biri, Olarak, Damgasını, Vurmuştur,
Yorumlar
Haber Yazılımı