Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 08:16 Bu haber 1957 kez okundu
 
Kut-ül Amare Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
Osmanlı Ordusu'nun 1916 yılında Irak'ın Kut Bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olarak tarihe geçen 'Kut'ül Amare Zaferi'nin 103. yılı Çameli'de törenle kutlandı.
İLÇE HABERLERİ Haberi
Kut-ül Amare Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Çameli Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programda şehitlerin ruhuna Kur'an okunup zaferle ilgili konuşmalar yapıldı.

Çameli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilçe kutlama programı çerçevesinde Çameli Anadolu Lisesi'nin hazırlamış olduğu Kut'ül Amare Zaferinin 103. yıl dönümü etkinliği beğeni topladı.

Çameli Kaymakamı İsmail Alsancak, Çameli Belediye Başkanı V. Ahmet Sökmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Uzun ve ilçe yöneticileri çok sayıda davetlinin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı, şehitlerimiz için Kuranı Kerim tilaveti ve Çameli Müftüsü Fatih Bütün tarafından hatim duası ile devam etti.

Açılış konuşması Alparslan Ülgen tarafından KutülAmare zaferi hakkında bilgi verilip önemi anlatıldı.

"İngilizlerin İsteği İle 1952'de NATO'ya giriş şartı olarak bu Zafer 1916'dan 1946'ya kadar bayram olarak kutlanıyorken kutlanmaz olur."

Osmanlı Ordusu’ nun 1916 yılında Irak’ın Kut Bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olarak tarihe geçen ‘Kut’ül Amare Zaferi’nin İngilizlerin Türk Tarih kitaplarından bile sildirecek kadar unutmak istediği bir zafer olduğunu kaydeden Ülgen, “Buna rağmen bu zafer hafızalara kazınmıştır. Bu zaferde Kut karşısında ve gerekse Kut´u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit verilmiştir. Fakat buna karşılık Kut´ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alınmış, bu teslim alınan orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğramış ve Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale´de, ikinci zaferi burada kazandığı tespit edilmiştir” dedi.

Program öğrencilerin şiirleri, video gösterimi, müzik dinletisiyle ve tiyatro oyunu ve hatim duası yapılmasıyla son buldu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Kut-ül, Amare, Zaferi'nin, 103., Yıl, Dönümü, Törenle, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı