Haber Detayı
17 Nisan 2020 - Cuma 13:28 Bu haber 17308 kez okundu
 
MİLLETVEKİLİ ÖK'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Milletvekili Nilgün Ök, Koronavirüs Salgınına İlişkin Ekonomik Önlemlerin Yer Aldığı Kanun Hakkında Açıklamalarda Bulundu.
EKONOMİ Haberi
MİLLETVEKİLİ ÖK'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan Ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’nda Kabul Edilen, Kovid-19 Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Olumsuz Etkilerinin Azaltılması Amacıyla Toplumumuzun Büyük Bir Kesimine Nefes Aldıracak Önemli Düzenlemeler İçeren Kanun Hakkında Açıklamalarda Bulundu.
 
“Bütün dünya, şu an görünmez bir düşmana karşı ciddi bir savaş veriyor. Yaşanan gelişmelere Ülkemiz açısından baktığımızda, ilk günden itibaren ciddi, disiplinli ve gerçekçi olarak alınan tedbirlerle ve ayrıca son 17 yılda sağlık alanında yaptığımız yatırımlar sayesinde, bu salgına nispeten daha hazırlıklı yakalandığımızı söyleyebilirim. Dünya liderlerinin birçoğu ne yapacağını bile bilemezken, Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, 30’dan fazla ülkenin yardım çağrısına cevap verdik.” ifadelerini kullandı.
 
“İşten Çıkarmanın Önüne Geçiyoruz”
 
İstihdamı korumak, gelirini kaybeden vatandaşlarımıza sahip çıkmak, emeklilerimize destek vermek, esnafı ve sanatkârı ayakta tutmak ve üretimi desteklemek için her türlü önlemin alındığını belirten Ök, “İlk günden itibaren hiçbir vatandaşımızın işini kaybetmemesini temel önceliğimiz olarak aldık. Bu kanunla birlikte artık; Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere günlük 39.24 TL, aylık 1.177 TL nakdi ücret desteği sağlıyoruz. Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı bir şekilde sonlandırılabilmesine imkân verdik. Her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasak oldu ve bu süre üç ay daha uzatılabilir.” dedi. Ök, yaşlılar ile engellilere yapılan yardımların üç ay süreyle, gelir ölçütleri ile ağır engellilik şartı aranmadan yapılmasının sağlandığını bildirdi.
 
“Öğrenim Kredisi Borçları 3 Ay Ertelendi”
 
“Öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin ve mezunlarının ödemek zorunda oldukları Yükseköğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri öğrenim kredisi ve borçlarının ödemeleri, başvuru şartı aranmaksızın 3 ay ertelendi. Devlete ait tıp fakülteleri ile diş hekimliği fakültelerine kaynak aktarılması konusunda da Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki verdik.” ifadelerini kullandı.
 
Ök; “Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileri ile yıllık çevre temizlik vergileri 3 ay alınmayacak. Ayrıca konutlara ve faaliyetleri durdurulan işyerlerine ilişkin su faturası borçları, belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebilecek, bu süre 3 ay daha uzatılabilecek.” dedi.
 
Hazine ve belediye taşınmazları ile yine ormana ait taşınmazlara ve izinlerine ait borçların 3 ay süreyle ertelendiğini bildiren Ök, ayrıca belediyelerce toplu taşıma faaliyetlerinin 3 ay süreyle desteklenebileceğini ve bu sürelerin 3 ay daha uzatılabileceğini ekledi.
Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, ÖK'TEN, ÖNEMLİ, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı