Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 05:24 Bu haber 2680 kez okundu
 
NOKTALI SİRKE SİNEĞİ UYARISI
Çameli’de üreticilerine kanadı noktalı sirke sineği uyarısı yapıldı.
İLÇE HABERLERİ Haberi
NOKTALI SİRKE SİNEĞİ UYARISI

Çameli’de  Hasad Yapılan ve yetiştirilen sert ve yumuşak çekirdekli tüm meyvelerde  'Drosophila suzukii' adlı kanadı noktalı sirke sineği zararlarına karşı çiftçiler uyarıldı.

 Toplantıya Çameli Belediye Başkan Çameli Belediye Cengiz Arslan ,Çameli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Durmuş İVGİN,Sivil Toplum kuruluşları, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

 Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Bitki Sağlığı Hizmetlerinde görevli personeller tarafından Çameli Belediyesi Konferans Salonunda Çiftçilere ve Üreticilere  noktalı sirke sineği (Drosophila suzukii) ve akdeniz meyve sineği ile ilgili hizmet içi eğitim verildi. Ürünlerde tespit edilen zararlının diğer meyve türlerine yayılımının önlenmesi ve üreticilere yapılacak eğitim ve yayım çalışmaları konusunda bilgi alışverişi yapılarak ilçede görülen Kanadı Noktalı Sirke Sineği  ile ilgili önlemler sunum eşliğinde anlatıldı.

 Çameli’de Kanadı Noktalı  Sirke Sineği Tehditi

 Çameli İlçesi  Yumrutaş ,Sofular,Yeni Mahallelerinde görülen Sirke sineğinin yaşam döngüsü, zarar şekli ve biyoteknik mücadele yöntemleri, aflatoksin nasıl oluşur ve ihracatı nasıl etkiler, aflatoksinden korunma yöntemleri nelerdir gibi birçok konuda bilgilendiren yetkililer . Sirke Sineği Mücadelesine katılan çiftçilere ve katılımcılara sinevizyonda kültürel önlemlerde neler yapabileceklerine dair sunumu izleyerek soru cevap şeklinde bilgilendirerek Sirke sineğinin ilaçı nasıl yapılır görsel olarak anlatıldı.

 Yetkililer ;  Toplantıda Sirke Sineğiyle Denizli ilçelerinde 2016 yılında nasıl mücadele edildiği ve önlemler alındığını tuzak asılan ilçelerden örneklemeler verilerek anlatıldı. Ülkemizde ve Denizli’de ekonomik olarak zarara neden olan sirke sineği (drosophila suzukii) ile doğal elma sirkesinden oluşan tuzaklarla mücadele edilmektedir. Denizli’de bu mücadele için kullanılan elma sirkesinin yapımı ile ilgili, özellikle elma üretiminin yoğun olduğu yerlerde çiftçilere yönelik eğitim verilmektedir. Tüm meyve üreticilerimizin zararlı sineklere karşı dikkatli ve tedbirli olması, gereken önlemleri alması, mücadelede için il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: NOKTALI, SİRKE, SİNEĞİ, UYARISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı