Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 12:13 Bu haber 5216 kez okundu
 
O ANLARI YAŞATMAYA ÇALIŞTIK
Çameli Atatürk Ortaokulu Çameli Belediyesi tarafından sergilenen “Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesini” gezdiler.
İLÇE HABERLERİ Haberi
O ANLARI YAŞATMAYA ÇALIŞTIK

Hayri Dev Kültür Merkezi yanında bulunan Düğün Salonunda Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesini gezen öğrenciler, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan askeri teçhizatları, mühimmatları, kişisel eşyaları, saatleri, paraları, çeşitli malzeme ve belgeleri ilgiyle izlediler. Öğrenci ve öğretmenler, savaş malzemelerini izlerken duygulu anlar yaşadılar.

“O anları yaşatmaya çalıştık.”

Gezinin, öğrencilere milli bilinç kazandırmak ve Çanakkale’de yaşananları anlamalarını sağlamak amacıyla düzenlendiğini belirten Atatürk Ortaokulu Müdürü Bekir Özdemir “Dönemin en güçlü donanmasına sahip olan İngiltere ve Fransa 1915 yılında Osmanlı Devleti’nin başkentini ele geçirmek, Çarlık Rusya’ya gerekli yardımı ulaştırmak, Balkan devletlerini savaşa dahil etmek ve sömürge alanlarını genişletmek için Çanakkale Boğazını abluka altına aldılar.

Plana göre, önce Türk toprakları yoğun bir şekilde bombardımana tutulacak, daha sonra kara harekâtı ile Osmanlının merkezine ulaşılacaktı. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nda İtilaf gurubunda yer alan İngiltere ve Fransa’nın bu planları istedikleri gibi yürümedi. Türk halkının güçlü direnişi sayesinde deniz harekâtında başarılı olamayacaklarını anlayınca, bu kez Gelibolu üzerinden çıkarma yaptılar. Mustafa Kemal Atatürk ve ona inanan genç neferler, işgalcilerin karşısında dünya tarihine geçecek bir savunma örneği sergilediler, çok acı kayıplara rağmen başarılı oldular ve destan yazdılar.

Çameli Atatürk Ortaokulu bizler de, Çanakkale Destanını yazan atalarımızın kullandığı malzemeleri ve o döneme ait bazı belgeleri göstermek için öğrencilerimizi Çanakkale Savaşı Malzemeleri müzesine götürerek o anları yaşatmaya çalıştık. Gezi sırasında Çanakkale Savaşı’nda kullanılan malzemeleri gören öğrencilerimizle birlikte duygulu anlar yaşadık.

Müzeyi gezen Çameli Atatürk Ortaokulu Öğrencileri ve vatandaşlar Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan’a teşekkür ederek Milli ve Manevi değerlerimize katkı sağlayan bu sergiyi Çameli’ye getirmelerinden dolayı minnettarlıklarını ifade ettiler.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: O, ANLARI, YAŞATMAYA, ÇALIŞTIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı