Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 10:51 Bu haber 2255 kez okundu
 
PAÜ HASTANESİ KLİMİK TOPLANTISINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI
PAÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK)’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Dirençli Gram-Negatif Bakteri İnfeksiyonlarında Güncel Durum” konulu sempozyum Prof. Dr. Hüseyin TURGUT yönetiminde hastanemizde gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
PAÜ HASTANESİ KLİMİK TOPLANTISINA EVSAHİPLİĞİ YAPTI

Antibiyotik direnci, tüm dünyada en ciddi halk sağlığı tehdit sebebini oluşturmaktadır. Bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç gelişmesi bakteriyel infeksiyon hastalığının tedavi edilememesi ve insan hayatının tehlikeye girmesine yol açmaktadır.  Antibiyotiklere direncin artışında insanlarda antibiyotiklerin yanlış ve uygunsuz kullanımları yanında tarım alanında ve hayvanlarda antibiyotiklerin yoğun biçimde kullanılması da önemli rol oynamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bu infeksiyonların yayılımı ve artan mortalitesi nedeniyle acil eylem planı hazırlamıştır.

Tüm dünyada özellikle dirençli gram negatif infeksiyonların tedavisinde sorun yaşanmaktadır. Ülkemizde dirençli gram negatif infeksiyonlar, endemik hale gelmiştir.

Denizli’deki diğer hastanelerden hekimlerin de katıldığı bu toplantıda antibiyotiklere dirençli gram negatif infeksiyonların ülkemizdeki durumu, tedavi seçenekleri ve direncin yayılımının önlenmesi ayrıntılı olarak tartışıldı. Toplantıya  Öğr. Görevlisi Seçil DENİZ ve Öğr. Görevlisi Kevser ÖZDEMİR de konuşmacı olarak katıldılar.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: PAÜ, HASTANESİ, KLİMİK, TOPLANTISINA, EVSAHİPLİĞİ, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı