Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 06:25 Bu haber 654 kez okundu
 
PAÜ’lü Öğrenciler Tripolisi Gezdi
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğrencileri Tripolis antik kenti ve Buldan’da keyifli bir hafta sonu geçirdi.
EĞİTİM Haberi
PAÜ’lü Öğrenciler Tripolisi Gezdi

Kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesinin yürüttüğü Tripolis antik kenti, hafta sonu Pamukkale Üniversitesinin yerli ve yabancı öğrencilerini misafir etti.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çiftçi ile birlikte Tripolis’i gezen öğrenciler, kentte sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarını inceleme fırsatı yakaladı.

Gezi sırasında Kazı Heyeti Başkanı ve PAÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, öğrencilere rehberlik yaptı. Kentin tarihiyle ilgili bilgiler veren Duman, erozyonla oluşan toprağın kademeli olarak temizlenmesiyle kentin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti. Antik kentteki kemerli yapı, kilise, mozaikli konut ve tonozlu yapıyı gezen öğrenciler Tripolis’e hayran kaldı.

Buldan’ın Tarihini Gördüler

Tripolis gezisinin ardından Buldan ziyareti ile devam eden programda Buldan Belediyesi Kültür Merkezi’nde yöreye özgü simit ve çay ikramları ile karınlarını doyuran öğrenciler, Buldan el dokuma tezgâhlarına da büyük ilgi gösterdi. Restorasyonla geleneksel Buldan evlerinin yansıtıldığı Beyler Konağı’nı da gezen öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek anı ölümsüzleştirdiler.

Buldan ziyareti sonrasında Buldan Kaymakamı Murat Sarı tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünler hediye edildi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: PAÜ’lü, Öğrenciler, Tripolisi, Gezdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı