Haber Detayı
07 Aralık 2018 - Cuma 16:56 Bu haber 1390 kez okundu
 
PAÜ'LÜ SANATÇIDAN KONSER
PAÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Üyesi, Keman Sanatçısı Doç. Dr. Özgül Gök, Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği kapsamında İtalya’nın barok müzik çalışmaları ile ünlü Lorenzo Perosi Konservatuvarı’nda konser verdi. Sanatçı akademisyen Doç Dr. Gök ayrıca İtalya’nın Campobasso şehrinde yer alan Konservatuvar’da ustalık sınıfında barok keman teknik ve literatürü üzerine bilgiler verdi.
KÜLTÜR SANAT Haberi
PAÜ'LÜ SANATÇIDAN KONSER

28 Kasım 2018 akşamı gerçekleşen konserde, Doç. Dr. Gök, çeşitli Barok dönem bestecilerinin solo eserlerinin yanı sıra, Lorenzo Perosi Konservatuvarı Öğretim Üyeleri Prof. Roberto Bongiovanni’nin klavsende ve Prof. Carlo Pelliccione’nin kontrabasta katılımıyla, barok dönem oda müziği eserlerini seslendirerek öğrenci ve akademisyenlerden oluşan izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Barok dönemde İngiltere’nin en önemli bestecisi olarak kabul edilen H. Purcell’in solo keman için Sol Minor Prelüd’ü ile başlayan konser, Alman besteci G. F. Telemann’ın solo keman için yazdığı, her bölümünde keman teknikleri, müzik formu, polifoni ve halk dansları içerikleri ile farklılıklar gösteren 12 Fantasia’sından No. 1 (Si-bemol major) ve No. 9 (Si minor) ile devam etti. Doç. Dr. Gök’ün, döneminde “İsveçli Virtüöz” olarak ünlenen J. H. Roman’ın solo keman için üç bölümlü Sol Minör Assaggi à Violino Solo No. 2 adlı eserini seslendirmesinin ardından konser, ünlü besteci R. Valentine’ın 12 numaralı operasından, düzenleme ve kritik edisyonu Prof. Bongiovanni tarafından yapılan keman, klavsen ve basso continuo için Sonata No. 1 ve No. 4’ün Doç. Dr. Gök, Prof. Bongiovanni ve Prof. Pelliccione tarafından yorumlanması ile son buldu. Doç. Dr. Gök, 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen ustalık sınıfında, barok keman teknik ve literatürü üzerine bilgiler verdi ve Lorenzo Perosi Konservatuvarı öğrencilerinin hazırladıkları barok dönem keman eserlerini dinleyerek değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: PAÜ'LÜ, SANATÇIDAN, KONSER,
Yorumlar
Haber Yazılımı