Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 12:03 Bu haber 716 kez okundu
 
PAÜ Tıp Fakültesi Sertifikalarına Yenisini Ekledi
Paü Tıp FakültesiTıbbi Genetik AD Non invaziv prenetal test için Amerika’dan Sertifika alarak yeni bir başarı elde ettiler.
SAĞLIK Haberi
PAÜ Tıp Fakültesi Sertifikalarına Yenisini Ekledi

Bu sertifikaya sahip olan birkaç merkezden biri olduklarını dile getiren Genetik AD.Başkanı Prof. Dr. Hakan AKÇA özel kurumlarda yüksek fiyatlar ödenerek yaptırılan bu testi Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nda SGK kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirerek bu sayede yüksek ücret ödenmesine gerek kalmaksızın daha çok anne adayının bu imkandan faydalanabileceğini belirtti. 

Prof. Dr. Hakan AKÇA gerçekleştirdikleri bu testin yeni nesil dizileme teknolojileri kullanılarak gebeliğin 10.-18. Haftaların arasında anne kanındaki fetal DNA’dan trizomi 13,18 ve 21 taramasına olanak sağlayan , 99’dan daha yüksek doğruluk payına sahip yeni bir tarama testi olduğunu ve bu testi ile  Trizomi 21 olgularının 98'i, Trizomi 18 olgularının 94'ü,Trizomi 13 olgularının 80'inin yakalanabildiğini sözlerine ekledi.

Tıbbi Genetik Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nedim KARAGENÇ non invaziv prenatal testin yanı sıra tüm hastalıkların genetik açıdan tarayabilmesine olanak sağlayan Klinik Ekzom testi ve çocuk sahibi olamayan eşler için kapsamlı İnfertilite testleri de SGK kapsamında Anabilim dalımız tarafından hastalarımıza hizmet olarak sunulmaya başlandığını da belirtti. 

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: PAÜ, Tıp, Fakültesi, Sertifikalarına, Yenisini, Ekledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı