Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 14:15 Bu haber 1114 kez okundu
 
Rayların üzerinde 100 yıllık aile geleneğini sürdürüyor
Kahramanmaraş'ta Hüseyin Çavdar, yaklaşık 100 yıl önce dedesinin başladığı demir yolu işçiliğini, üçüncü kuşaktan devam ettiriyor.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Rayların üzerinde 100 yıllık aile geleneğini sürdürüyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - İSMAİL HAKKI DEMİR - Kahramanmaraş'ta demir yolu işçiliğini, dedesi ve babasından miras alan Hüseyin Çavdar, 100 yıllık aile geleneğini üçüncü kuşaktan sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Pazarcık ilçesine bağlı Narlı Mahallesi'nde 1962'de dünyaya gelen Çavdar'ın çocukluğu, dedesi Ahmet ve babası Ali Çavdar gibi rayların üzerinde geçti. Lise yıllarında, dede ve baba mesleği olması nedeniyle demir yollarına ilgi duyan Çavdar, zaman zaman babasıyla gezmek için işe birlikte gitti ve babasının emekliliğine yakın demir yollarında çalışmaya başladı.

Mevsimlik işçi olarak 1979'da TCDD'nin Narlı İstasyonu'nda işe giren ve 7 yıl farklı alanlarda çalışan Çavdar, görevini, aynı istasyonda "makasçı" olarak bilinen "tren teşkil memuru" olarak sürdürüyor.

Çavdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunun geçtiği raylara ve vatandaşa hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

"Dedem, babam ve ben yaklaşık 100 yıldır demir yollarındayız"

Vatani görevinin ardından mevsimlik işçi olarak TCDD'de çalışmaya başladığını dile getiren Çavdar, uzun yıllar babasıyla demir yollarında çalışmanın farklı bir duygu olduğunu dile getirdi. Çavdar, emeklilik zamanının geldiğini ancak çalışmaya devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Emekliliğim geldiği için bırakmak zorunda kalacağım ama bırakırsam da çok üzülürüm. Severek yaptığım bir iş. Dedem, babam ve ben yaklaşık 100 yıldır demir yollarındayız. İki kızım evli. İki oğlum ise lise öğrencisi. Çocuklarımın da demir yollarında çalışmalarını isterim çünkü severek çalıştığım bir kurum. Severek çalıştığım için de her türlü zorluğa katlanıyorum. Soğuk sıcak, yağmur çamur hiç fark etmiyor. Aile ortamı içinde olduğunuz için bunların hepsinin üstesinden geliyorsunuz. Yorulduğunuzu da hissetmiyorsun."

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Rayların, üzerinde, 100, yıllık, aile, geleneğini, sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı