Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 12:25 Bu haber 1200 kez okundu
 
REKOR BÜYÜME!
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3. çeyrek büyüme verileri açıklandı. Temmuz-ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın 3. çeyreğinde, ülkemiz ekonomisi yüzde 11,1 ile çift haneli büyüdü.
EKONOMİ Haberi
REKOR BÜYÜME!

Geçen sene aynı dönemde yaşadığımız küçülmenin baz etkisi ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla sağlanan kredilerin katkısıyla çift haneye yakın bir artış bekleniyordu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen ekonomik büyümenin son derece önemli ve cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer önemli nokta da, tüm dünya ülkelerini geride bırakarak en hızlı büyüyen ekonomi olmamız.

SON 6 YILIN ZİRVESİNDEYİZ!

Tüm tahminlerin ötesinde gelen büyüme verisiyle son 6 yılın en yüksek çeyreklik büyüme performansına ulaştığımızı görüyoruz. Sene başından bu yana ülkemiz için çok düşük büyüme tahminleri yapan uluslararası kuruluşlar, ülkemizin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmişlerdi. Ancak görünen o ki; yılsonu itibariyle yüzde 6,5 bandında büyüme beklediğimiz ülkemiz ekonomisi, uluslararası kuruluşları bir kez daha yanıltabilir.

İHRACATTAN GÜÇLÜ KATKI!

Değinmek istediğim bir diğer önemli konu da, ihracatın büyümeye bir kez daha pozitif katkı sunması. İhracatın, 3,5 puan ile büyümeye son beş yılın en yüksek katkısını sağladığına büyük bir mutlulukla şahit oluyoruz. Yani, büyümenin neredeyse üçte biri ihracat kaynaklı. Bu durum da biz ihracatçıları son derece sevindiriyor, hedeflerimize emin adımlarla yürürken doğru işler yaptığımızı gösteriyor.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: REKOR, BÜYÜME!,
Yorumlar
Haber Yazılımı