Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 15:30 Bu haber 1381 kez okundu
 
Tire'deki restorasyon projeleri
KÜLTÜR SANAT Haberi
Tire'deki restorasyon projeleri

İZMİR (AA) - Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, kentteki tarihi yapıların restorasyonunda hızlı adımlar attıklarını belirtti.

Tire Belediyesi Resim Atölyesi’ne katılan 16 kursiyerin, ilçenin tarihi yapılarını konu edinen 30 yağlı boya eseri, Bedesten'de sergilenmeye başlandı.

Serginin açılış töreninde konuşan Çiçek, ilçeye sanatçı gözünden bakmaya çalıştıklarını belirterek, bu nedenle sanatseverlerin görüşlerinin önemli olduğunu ifade etti.

İlçenin tarihi değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması için restorasyon çalışmalarına hız verdiklerini bildiren Çiçek, "Kutuhan'daki restorasyonu sürdürüyoruz, buraya Arasta’nın da dahil edilmesiyle harika bir yapı ortaya çıkıyor. Yalınayak Hamamı’nı tamamladık, yakında açacağız. Bu yapının üstünde Ali Efe Hanı var. Kamulaştırılması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Az ileride Terziler Hamamı var, malikleri anahtarlarını getirdiler restorasyon için. Aşağıda Mathuis Han var. Bu eserler tek tek ayağa kalkacak." dedi.

Sergide Bedesten, Molla Arap Camii, Balım Sultan Türbesi, Yayla Fakıhlar Mescidi, Karakadı Mecdettin Camii gibi yapıların anlatıldığı eserler yer alıyor.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Tire'deki, restorasyon, projeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı