Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 12:39 Bu haber 3535 kez okundu
 
TÜM VATANDAŞLARIMIZIN BU ÖZEL GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM
Denizli Valisi Hasan Karahan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
TÜM VATANDAŞLARIMIZIN BU ÖZEL GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM

Denizli Valisi Hasan Karahan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı. Vali Karahan yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 71 yıl önce, 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilmiştir.

 

Tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu gerçeği üzerine inşa edilen, temel hak ve özgürlüklerin anayasası olarak nitelendirilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi; her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye tabi tutulamayacağını ilan eder.

 

Ülkemizin Beyanname’yi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alması, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli adımlar atması, bu konudaki hassasiyetinin göstergesidir. Zaten bizim inancımızda, kültürümüzde hakkı korumak, insanlar arasında ayırım yapmamak, farklılıklara saygı duymak öne çıkmaktadır.

 

İnsan haklarının temelinde, evrensel değerler olan bireye saygı ve bireysel özgürlükler bulunmaktadır. Tüm vatandaşlarımızın insan olmaktan dolayı sahip olduğu haklar, Devletimizin ve hukukun güvencesi altındadır. İnsanın en temel hakkı olan yaşama, düşünce, çalışma, eğitim gibi bir dizi özgürlüğü Anayasamızda değişmez kurallara bağlanarak, yasal güvence altına alınmıştır.

 

Bugün maalesef insan haklarının sadece yeryüzünün belirli bir kesimi için geçerli olduğunu, bilinçli bir ikiyüzlülüğün artarak devam ettiğini acıyla görüyoruz. Hak ve hürriyetlerin dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi, cinsiyeti ne olursa olsun herkes için olduğu gerçeğinin sadece sözle değil özünde de kabul edilip yaşatılması gerekmektedir.

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, yaşanan bunca olumsuzluğa rağmen dünyanın her köşesinde iyilik ve şefkate ihtiyaç duyan milyonlarca dertli insanın umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir.

 

Devletimiz; insan haklarının ülkemizde, beyannamenin ruhuna uygun olarak en etkin şekilde hayata geçirilmesi noktasında gösterdiği hassasiyeti; dünyanın neresinde olursa olsun en temel insan haklarından dahi yoksun durumda bulunan tüm dünya milletlerine de sahip çıkarak küresel ölçekte de sergilemeye devam etmektedir.

 

Bu vesile ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nün ve takip eden hafta içerisinde kutlanan İnsan Hakları Haftası’nın tüm insanlığa, milletimize; barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, tüm vatandaşlarımızın bu özel gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: TÜM, VATANDAŞLARIMIZIN, BU, ÖZEL, GÜNÜNÜ, EN, İÇTEN, DİLEKLERİMLE, KUTLUYORUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı