Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 08:17 Bu haber 328 kez okundu
 
Ürdün'de protestolar 7 gündür devam ediyor
Ürdün'de tartışmalı vergi yasası protestoları 7 gündür devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
Ürdün'de protestolar 7 gündür devam ediyor

AMMAN(AA) - Ürdün'ün başkenti Amman'da hükümet binası yakınında hükümetin onayladığı gelir vergisi yasasına karşı salı günü de protestolar düzenlendi.

Hükümet binasının bulunduğu Ed-Duvvar Er-Rabı bölgesinde toplanan göstericiler, hükümetin aldığı kararları kınayan sloganlar attı.

Ülkenin güneyindeki El-Kerak ve kuzeyindeki İrbid ve Er-Remse kentlerindeki gösterilerde ise polis geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı.

Meslek sendikalarınca, tartışmalı gelir vergisi kanununu protesto etmek için bugün grev yapılması bekleniyor.

Ürdün hükümeti, tartışmalı vergi yasa tasarısını 21 Mayıs'ta imzalayarak parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisi'ne sevk etmişti.

IMF'nin diktesi olarak görülen tasarı, birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanmış, başkent Amman'ın yanı sıra İrbid, Tafila, El-Kerak, Er-Remse ve Maan kentlerinde gösteriler düzenlenmişti.

Kral Abdullah da yoğun protestolara neden olan vergi yasa tasarısı konusunda hükümeti ve meclisi uzlaşmaya çağırmıştı.

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı vergi yasasına karşı düzenlenen yoğun protestoların ardından istifa etmiş, Kral Abdullah ise Mulki'nin istifasının ardından kabinede Eğitim Bakanı olarak görev yapan Ömer er-Rezzaz'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Muhabir: Laith Joneidi-Zeynep Tüfekçi

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Ürdün'de, protestolar, 7, gündür, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı