Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 20:15 Bu haber 1358 kez okundu
 
Ürün güvenliğine ilişkin yasal düzenleme
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
Ürün güvenliğine ilişkin yasal düzenleme

DENİZLİ (AA) - AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ürün güvenliğine ilişkin yasal düzenleme ile üretici ve tüketicilerin haklarını koruyan standartların yükseleceğini, yaşam kalitesinin daha da artacağını kaydetti.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Katip Üyesi olan Tin, yaptığı yazılı açıklamada, Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Tasarısı'nın komisyonda yapılan görüşmeler sonucu kabul edilerek Genel Kurul'a sevk edildiğini belirtti.

Kabul edilen düzenlemeyle üretici ve tüketici arasında yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili piyasanın gözetim ve denetiminin kurallarla belirleneceğini vurgulayan Tin, şunları ifade etti:

"Bir ürün insan sağlığı ve güvenliği bakımından tehlike arz ettiğinde piyasa güçlerinin karşısında tüketicinin haklarının yok sayılması ortadan kaldırılmış olacak. Üretilen ürünlerde olumsuz ve riskli durumların oluşması halinde kamu kuruluşlarının devreye girmesi sağlanacak. İnsan sağlığının korunması bakımından piyasaya üreticiler tarafından sunulan tüm ürünlerin güvenli olması zorunluluğu getirilerek ürün kalitesi daha da artırılacak. Yasal düzenleme ile piyasada üreticilerin sağlıklı ürün üretmesine, tüketicilerin de güvenilir ürün almasına imkan sunulacak. Tüketicilerin aldıkları ürünle ilgili karşılaştıkları sorunları aktaracakları merciler ve çözüm mekanizması daha net çalışacak. Sadece tüketicilerin değil üreticilerin de hakları kanunlar çerçevesinde korunacak."

Tasarının Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaşmasıyla Türk ürünlerinin gelişmiş ülke piyasalarındaki ürünlerle eşdeğer kural ve standartlara göre üretileceğini vurgulayan Tin, "Bu düzenleme aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin pazarlarında da Türk ürünlerinin bir imajı olacak. Üreticilerin ve tüketicilerin haklarını koruyan standartlar yükselecek, yaşam kalitesi daha da artacak. Düzenleme, yaşanan birçok aksaklığı ortadan kaldıracak ve tüketicilerimizin yaşam koşullarına pozitif etki sunacak." dedi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Ürün, güvenliğine, ilişkin, yasal, düzenleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı