Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 11:45 Bu haber 2137 kez okundu
 
Yarıyıl tatilini "uzay kampı"nda geçirecekler
GÜNDEM Haberi
Yarıyıl tatilini

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Dünyadaki üç uzay kampından biri olan ve birçok ülkeden çocuğu "uzayla" tanıştıran Uzay Kampı Türkiye'ye yurt içinden talep artıyor.

ABD ve Kanada'yla birlikte uzay kampına sahip üç ülkeden biri olan Türkiye, geniş bir coğrafyadaki tek uzay kampına sahip olması dolayısıyla pek çok ülkeden çocuğun uzayla tanıştığı ülke oldu.

Kurulduğu 2000 yılından beri 66 ülkeden misafir ağırlayan kampa yurt içinden olan ilgi de arttı. Yarıyıl tatili döneminde 12 ilden öğrenci, uzay macerası için İzmir'e gelecek.

Uzay Kampı Türkiye Yurtiçi Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Aday, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampta 7-18 yaş arası çocukların uzay bilimleri ve teknolojileri konusunda 1,5, 2, 5 ve 6 günlük programlarda uygulamalı eğitim aldığını anlattı.

Kamptaki eğitim merkezindeki simülatörlerle çocukların "uzay macerası" yaşadığını ifade eden Aday, sanal gerçeklik teknolojisiyle çocukların Mars'ta araçlarıyla seyahat etme hissi yaşadığını, 3 boyutlu gözlüklerle sunulan Ay'a mekikle iniş eğitimi aldıklarını, Ay'da yürüme, yer çekimi olmayan bir alanda hareket etme gibi deneyimleri yaşadıklarını dile getirdi.

Bire bir ölçülerdeki uzay mekiğinde bir uzay mekiğinin fırlatılması sırasında yaşananların, yerdeki kontrol merkezi, mekikteki uçuş ekibi ve uluslararası uzay istasyonu noktalarıyla uygulamalı olarak canlandırıldığını aktaran Aday, ayrıca dijital planetaryumda yıldızların, gezegenlerin tanıtıldığını, çeşitli deneyler, robot yapımı, bireysel ve grup çalışması faaliyetlerinin sunulduğunu belirtti.

- Karne hediyesi olarak sunuyorlar

Uzay Kampı Türkiye'nin çok geniş bir coğrafyadaki tek kamp olması nedeniyle yurt dışından çok ilgi gördüğünü, bu ilginin Türkiye'de de yoğun olduğunu vurgulayan Aday, çocuklarda uzaya olan ilginin artmasıyla yurt içinde talepte de her yıl düzenli artış gördüklerini söyledi.

Kamp programlarının doluluk oranlarının üst düzeylerde olmasında ailelerin çocuklarının eğlenceli vakit geçirirken kişisel gelişimlerini de arttırmalarını istemesinin etkili olduğuna dikkati çeken Aday, okul grupları için sunulan hafta sonu programlarının haziran ayına kadar olan kısmında kontenjanın dolduğunu, bu nedenle talepleri geri çevirmek durumunda kaldıklarını bildirdi.

Sömestir tatilinin de kendileri için çok yoğun geçeceğini dile getiren Aday, şöyle devam etti:

"Duyurusunu yaptığımız programlarda kısa sürede kontenjan doldu. Yarıyıl tatili döneminde sunduğumuz programlar ailelerin çocukları için bir ödül sebebi oldu. Başka tatil yerlerine gönderme, değişik oyuncak satın alma gibi tercihleri bir kenara bırakarak çocukların okulda öğrencilerini destekleyecek, onları uzay ve fen bilimlerine motive edecek, belki bu alanda kariyer yapmaya yönlendirecek uzay kampı tecrübesini sunmaya başladılar."

Aday, kamp programına katılan öğrencilerin kariyer tercihlerinde uzay kampının önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

-"Çok eğlenceli"

Kampa Antalya'dan gelen 6. sınıf öğrencisi Ece Çalışır, uzayı merak ettiği için geldiği kampta yeni bilgiler öğrendiğini söyledi. Kampta olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Çalışır, "Astronotların ne yaptığını öğrendim, ne giydiklerini, giysilerinin özelliğini... Mesela yer çekimsiz ortamda nasıl davrandıklarını yaşadım." dedi.

İstanbul'dan gelen 4. sınıf öğrencisi Deniz Temel de daha önce uzayı merak ettiğini ancak pek bilgi sahibi olmadığını kaydederek "Mars'la ve astronotlarla ilgili bilgiler edindim. Uzay mekiğini tanıdım. Çok eğlenceli." diye konuştu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Yarıyıl, tatilini, "uzay, kampı"nda, geçirecekler,
Yorumlar
Haber Yazılımı