SON DAKİKA

BAŞKAN ARSLAN’DAN SANDIĞA GİDİN ÇAĞRISI

DENİZLİ GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ

Mevsimin Hastalığı : Grip ve Soğuk Algınlığı

Bu haber 24 Kasım 2017 - 16:16 'de eklendi

Sonbahar ve kış mevsiminde en sık karşılaştığımız hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı gelmektedir.Bu hastalıklar, her yıl bu aylarda toplumda her yaş grubundan pek çok kişiyi etkilemektedir.

Soğuk algınlığı; hafif ateş ,burun akıntısı ,hapşırma gibi hafif belirtilerle giden bir hastalıktır. Solunum yoluyla bulaşır.Kendiliğinden geçen, çok önemli sağlık sorunlarına yol açmayan bir hastalıktır.Etkeni virüslerdir.Tedavisinde belirtileri azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Antibiyotik tedavisi gerektirmez.

Grip kırgınlık yorgunluk, kas eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük ,yüksek ateş belirtileriyle kendini gösterir.Etkeni influenza virüsüdür.Bu virüsün onlarca türü mevcuttur.Tarih boyunca grip hastalığı büyük salgınlara sebep olmuştur.Öyle ki bu salgınlar toplu ölümlere yol açarak savaşları bitirmiştir.Halen her yıl büyük salgınlara yol açarak dünyada ve ülkemizde hayatı olumsuz etkilemektedir.Zaman zaman kuş gribi, domuz gribi gibi adlandırılan grip türleri ciddi salgınlara sebep olmaktadır.

Grip ,soğuk algınlığının aksine daha ciddi belirtilere yol açan ağır bir tablo oluşturur.Çok sık olmamakla beraber ölümlere sebep olur.65 yaşın üzerindekiler, şeker,kalp ,tansiyon,kronik akciğer hastalığı olanlar,çeşitli nedenlerle bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar,sağlık çalışanları grip açısından riskli gruplardır.

Gribin kesin bir tedavisi yoktur.Belirtileri hafifletmeye yönelik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmaktadır.Gribin tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur.Çünkü gribe neden olan virüsler antibiyotiklerle bertaraf edilemez.Antibiyotikler sadece bakterilere etkilidir.Ciddi sonuçları olması ve tedavisinin olmaması nedeniyle gripten korunmak son derece önemlidir.

Gripten korunmada en önemli silahımız aşıdır.Aşı, her yıl salgın yapması ihtimali olan virüs tipleriyle hazırlanmaktadır.Her sene Eylül-Aralık ayları arasında uygulanmalıdır.Aşı öncelikle risk gruplarına uygulanmalıdır.Ancak risk grubu dışındakiler de aşı yaptırabilirler.Aşıya karşı alerjisi olanlara aşı uygulaması yapılmamalıdır.Aynı şekilde bağışıklık sisteminin baskılanmış olduğu durumlarda da aşı yapılamaz.Sonuç olarak doktorunuza danışarak aşı yaptırmak en uygunudur.

Aşı uygulamasından sonra gribe benzer hafif belirtiler görülebilir.İlk 24-48 saat içinde hafif kırgınlık, kas eklem ağrıları ve burun akıntısı olabilir.Aşı uygulaması sırasında kişi de soğuk algınlığı veya grip olmamalıdır.Aşının koruyuculuğu iki ila üç hafta içinde başlar.Aşı olmanıza rağmen grip olabilirsiniz.Ancak aşı gribi hafif atlatmanızı sağlar  ve gribin öldürücü ağır durumlara dönüşmesini engeller

Soğuk algınlığı ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunma da en önemli  etkenlerden biri de temizlik kurallarına uymaktır.Altın kural el yıkamaktır.Tokalaşmak, öpüşmek hatta aynı odada aynı havayı solumak bile bulaşa sebep olur.Kapı kolları,merdiven korkulukları riskli bölgelerdir.Toplu yaşanan alanlarda hastalık etkeninin bulaşması ihtimali yüksektir.Bu tür mekanların ve evlerimizin sık sık havalandırılması, riskli alanların temizlenmesi çok önemlidir.Bu hastalıklar evin içine bir kez girdi mi sürekli aile fertleri arasında dolaşır geçmek bilmez.Bu tür durumlarda el yıkamak ,duş almak, yatak çarşaflarını değiştirmek,havalandırma ve temizlik son derece önemlidir.Çarşaf, yastık kılıfı, havlu tabak, bardak, çatal ,bıçak gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.Diş fırçaları en az üç ayda bir değiştirilmelidir.Ancak grip ve benzer hastalıklar sonrasında mutlaka diş fırçaları yenilenmelidir.Grip olan kişinin kalabalık ortamlara girmesi, başkalarını ziyarete gitmesi sağlam kişilere hastalık bulaştırmasına sebep olur.Hasta kişilerin bu nedenle topluluklara girmekten kaçınması gerekir.Öksürürken hapşırırken, ağzı kapatmak alınması gereken önemli tedbirlerdendir.Gereken durumlarda maske kullanılması önemlidir.Kullanılan mendillerin bir kez kullanıp atılması gerekmektedir.

Beslenme, genel sağlık durumumuzun iyi olması açısından son derece önemlidir.Beslenmeniz her zaman dengeli ve yeterli olmalıdır.Gripten korunmada C vitamini veya diğer vitaminleri bolca almanız gerektiği gibi tavsiyelere sıklıkla yer verilmektedir.C vitamini suda eriyen bir vitamindir.Fazlası vücutta depolanmaz ve idrarla atılır.A ve D vitaminleri ise vücutta depolanan vitaminlerdir.A,D ve C vitaminlerinin grip ve soğuk algınlığından korunmada ve tedavisinde yeri olduğuna dair yayınlar mevcuttur.Doğal beslenme ile bu vitaminleri almanın faydası olacaktır.Ancak gıda takviyesi olarak kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.

Uzm. Dr. Funda ÇETİNKAYAfcetinkaya@pau.edu.tr
1994 Yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmetini Ankara 2 nolu Ana Çocuk Sağlığı Merkezi’nde yaptı. Uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde yaptı. 2000-2005 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda aile hekimliği uzmanı olarak çalıştı. 2005 Yılında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’na öğretim görevlisi olarak atandı. 2007 yılından beri Denizli Merkezefendi Müşerref Osman Nuri Yılmaz Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimliği uzmanı olarak görev yapmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

24 Haziran 2018 seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

denizli-secim-anketiErken seçim kararı ile 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan ve Cumhurbaşkanı'nın da aynı seçim ile belirleneceği genel seçimlerde oyunuzu kime vereceksiniz?

Bu anketin açık olma tarihi: 01-06-2018 - Kalan süre:1 ay

  • AKP+MHP+BBP --> 1
  • CHP --> 0
  • İYİ Parti+Saadet Partisi --> 0
  • HDP --> 0
  • Oy kullanmayacağım. --> 0
  • Diğer --> 0
Gönder