Yazı Detayı
31 Ekim 2020 - Cumartesi 11:40 Bu yazı 21129 kez okundu
 
Çok konuşulan dev horozumuz
BÜŞRA POLAT
 
 

denizli horoz heykeli

O kadar çok konuşuldu ki; övgüler, yergiler, benzetmeler, ve daha neler neler. Rio de Janeiro’da bulunan “Kurtarıcı İsa” heykeline benziyor diyen bile duydum, yok artık!

 

Şehrimizin her yerinden görünen, harika bir jeopolitik konuma sahip bu horozumuz tam 27 metre. Yapımında 26 ton demir kullanılarak 6 ay gibi kısa sürede tamamlanmış ve şu sıralar Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hazırlanıyor. Başka bu kitaba girmeye hazırlanan dev horoz var mıdır, sanmam. Ben epey başarılı buluyorum çünkü şehrimizin Pamukkalesi ve horozu meşhur ki, bence şehirde yeterince vurgulanmıyorlardı..

 

Tasarım anlamında bakmak gerekirse, bir mimar olarak çevresindeki millet bahçesi ve seyir terası projesini inceledim. Henüz tamamı uygulanmadığı için yorum yapmak çok zor ama bence başarılı. Şehre renk ve eğlence katacak, aynı zamanda turistlerin ilgisini çekebilecek bir proje olmuş. Sadece daha fazla yeşillendirilebilir ve horoz heykelimiz daha stilize edilmiş daha tasarım bir horoz olabilirdi. Şahsen projedeki heykeli, uygulanan heykelden daha çok beğendim. Ayrıca alana hediyelik satan bir alan ilave edilmeli, İlimize gelen turistlerin hediyelik horoz almak istediği ve bulmakta zorlandığına şahsen şahit oldum.

 

Bu güzel proje ve kente simgesini kazandırmalarından dolayı Pamukkale Belediyesini tebrik ediyorum ve kendi adıma, Pamukkale’nin de vurgulandığı projeler görmek istiyorum.

 

İÇ MİMAR - BÜŞRA POLAT

 
Etiketler: Çok, konuşulan, dev, horozumuz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı