Yazı Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 13:54 Bu yazı 47272 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ ( TÜRKİYE TİPİ BAŞKANLIK )
Av. Aykut Gökşin
aykutgoksin@icloud.com
 
 

İstanbul seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara kapı aralamasını diliyorum.
Seçim yorgunu olduğumuz ve ekonomiye dair konuların gündemin ilk sırasına oturması isteği galiba 82 milyonun duygu ve düşünceleri. 
Bu dileğimizin gerçekleşmesinin önünde ciddi bir engel vardır. O da Ülkemizdeki başkanlık sisteminin ‘’Cumhurbaşkanlarının aynı zamanda parti genel başkanı olabilmesine izin veren düzenleme’’dir.
Cumhurbaşkanı aynı zamanda parti genel başkanı olduğu zaman;
Cumhurbaşkanının basın yada başka biçimlerde kamuoyuna hitaplarında hangi sıfatı ile bunu yaptığı karmakarışık olmaktadır.
Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığı zayıflamakta ,yeri geldiğinde uzlaştırıcı,birleştirici misyonu neredeyse yok olmaktadır.Oysa ülkemizin emperyalizmle savaştığı,savaşmaya devam etmek zorunda kalacağının neredeyse kesin olduğu bu konjöktürde bu negatif unsurları hızlıca ortadan kaldırmak zorundayız.
82 milyonun cumhurbaşkanı olabilmesi imkansızlaşmaktadır.
Cumhurbaşkanının yürütme görevine yeterince zaman ayırması mümkün olmamaktadır.
Cumhurbaşkanın sürekli,aktif şekilde parti genel başkanlığı şapkasıyla gündemde olmasının ‘’yasama, yürütme ,yargı, basın,STK lar olarak sayabileceğimiz ‘’ülke yönetimindeki yetkilerin tek elde toplanmasına varan bir etkileşim ürettiği bir gerçektir.Bu durum demokratik rejimin temellerini derinden sarsan bir durumdur.
İşte tamda bu nedenle;
Güncel dileğimiz olan seçimsiz bir dönem ve ülke meselelerine eğilinmesi isteğimiz hayal kırıklığına dönüşebilecektir.Bu etkileşim gündemde oldukça muhalefetin güncel ülke yararlarını bir parça gözardı ederek erken seçimi zorlamak durumunda kalacağı kanaatindeyim.
”Demokratik adil bir ortamda siyaset”e dönebildiğimizde muhalefet bu zor dönemde zamanında yada zamanına çok yakın seçimi daha kolaylıkla benimseyecektir.
Birlikte düşünelim.Cumhurbaşkanları doğal olarak partili, ama genel başkan değil,yalnızca cumhurbaşkanlığı görevini yapmaktalar,hükümetin başı durumdalar. Seyrek aralıklarla, çalışmaları ile ilgili konularda muhalefet partileri destek yada engel olduğunda görüş belirtiyorlar.Daha benimsediğimiz bir siyasi rejim olacaktır.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her zaman zamanında yapılma şansı da çok yüksek olacaktır.
Bugünkü kurallar ve siyasi ortam içinde devam edilecek olursa korkarımki erken seçim belirsizliği demoklesin kılıcı gibi ekonomik konuların dosdoğru ele alınmasının önünde,geleceğimizin yeniden sağlıklı biçimde ele alınmasının önünde bir tehdit oluşturacaktır.Kaybedeceğiz.
Ezcümle Cumhurbaşkanlarının aynı zamanda parti genel başkanı olmasına imkan veren düzenleme derhal değiştirilmelidir.Bu olanak sonlandırılmalıdır.Bu değişiklik,demokrasimizi güçlendirecek.Milletimiz,bugünkü Cumhurbaşkanımız için de yararlı olacaktır.
Bu kanaatlerim kişisel bir politik tercih değildir. Daha önceleri de paylaştığım CHS ine ilişkin bir değerlendirmedir.

 
Etiketler: CUMHURBAŞKANLIĞI, HÜKÜMET, SİSTEMİ, (, TÜRKİYE, TİPİ, BAŞKANLIK, ),
Yorumlar
Haber Yazılımı