Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 19:00 Bu haber 1245 kez okundu
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
GÜNDEM Haberi
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen program düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Belediye Kent Konseyi Engelli Meclisinin koordinatörlüğünde, belediye sosyal tesislerinde bir etkinlik yapıldı. Vali Ahmet Hamdi Nayir, engellilerle ilgili faaliyet gösteren 9 derneğin üyelerinin katıldığı programda yaptığı konuşmada, ailelerin fertleriyle, toplumun da aileleriyle bir bütün olduğunu söyledi.

Nayir, şöyle konuştu:

"Toplum, her bir bireyin acısını, sıkıntısını ve neşesini birlikte hissettiği ölçüde toplum olur. Bizler, engelliliği yalnız ferde ait veya o aileye ait bir problem olarak görüyorsak burada bir eksiklik var demektir. Engellilik, toplumun genel problemi olmak zorunda. Engelliler konusunda toplumun tamamına düşen görevler vardır. Merkezi ve yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelerimize düşen görevler vardır.

Hamdolsun geldiğimiz nokta itibariyle, evde ve kurumda bakım hizmetleriyle devletimiz engellilerimiz konusunda yapması gerekenleri büyük ölçüde yapmaya başladı. Bitti demiyoruz ama önemli bir mesafe kat edildi. Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler engellilerimizin hareket alanını genişletecek, erişilebilirlik prensiplerini uygulamaya çalışıyor. Bu da güzel bir duygu. Güzel Kütahyamızda engelli derneklerimizin bir araya gelerek program icra edebilmeleri de güzel bir duygu."

Bütün insanların birer engelli adayı olduğunu bilmesini istediklerini de ifade eden Vali Nayir, gönlünde engel olmayan, engellinin halinden anlayan bir toplum arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

Engelli dernekleri ile engellilere özel eğitim veren özel eğitim kurumlarının bünyelerinde oluşturulan koroların müzik ve şiir dinletileri, aşuk ve maşuk oyunu ile judo gösterilerinin de sunulduğu programda, serebral palsi ve zeka geriliği olan 17 yaşındaki Murat Koçyiğit İstiklal Marşı'nın on kıtasını ezbere okudu. Bu sırada salonda duygusal anlar yaşandı.

Koçyiğit, protokol üyeleri ile katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Program, müzik dinletisiyle sona erdi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 3, Aralık, Dünya, Engelliler, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı