Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 17:30 Bu haber 938 kez okundu
 
ABD’nin Kudüs’ü "İsrail’in başkenti" olarak tanımasına tepkiler
GÜNDEM Haberi
ABD’nin Kudüs’ü

İZMİR (AA) - İzmir'de ABD’nin Kudüs'ü "İsrail’in başkenti" olarak tanımasına tepki olarak çeşitli protestolar gerçekleştirildi.

AK Parti Urla İlçe Başkanı Ahmet Olgun Bilici, Urla Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, İslam coğrafyasının her geçen gün küresel sömürü düzeni tarafından kıskaca alınmaya çalışıldığını belirtti.

İnsanlığın kadim şehri ve Müslümanlar'ın ilk kıblesi Kudüs'ün, haksızca bir teşebbüsle karşı karşıya olduğunu bildiren Bilici, şöyle konuştu:

"İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan bir anlayış, Kudüs’ü Filistin coğrafyasından soyutlayarak, işgalci siyonistlerin başkenti yapma gayreti içerisindedir. Bilinmelidir ki Kudüs nice peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs geçmişten beri farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en güzel örneğidir. Kudüs her Müslüman'ın canından malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin’de yaşayan Müslümanlar'ın değil, dünyadaki tüm Müslümanlar'ın ortak meselesidir."

- Kemalpaşa Belediye Başkanı Uğurlu

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu da yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs'ün nice peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehri olduğunu belirtti.

Kudüs'ün geçmişten beri farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneği olduğunu kaydeden Uğurlu, "Kudüs her bir müminin canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanlar'ın değil, tüm dünya Müslümanları'nın ortak meselesidir. Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir."

- Torbalı

Torbalı'daki birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin katılımıyla oluşturulan Kudüs Platformu adına Atatürk Meydanı’nda açıklama yapan platform sözcüsü Seyfullah Subaşı, Kudüs’e sahip çıkmanın İstanbul’a, Anadolu’ya, bütün vatan topraklarına sahip çıkmak olduğunu belirtti.

ABD'nin İsrail aracılığıyla bütün bir coğrafyayı ateşe vermeye hazırlandığını kaydeden Subaşı, "Gün birlik olma, dik durma ve buna müsaade etmeme günüdür." ifadelerini kullandı.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de Kudüs’ün bütün semavi dinlerin ve insanlığın ortak vatanı olduğunu belirterek, "Tarih boyunca Haçlı saldırıları başta olmak üzere birçok kez yıkıma uğramıştır. Ancak herhalde hiçbir yıkım ABD tarafından alınan bu meşum karar kadar etkili olmamıştır." dedi.

- Menderes

AK Parti Menderes İlçe Başkanı Mehmet İmre de Menderes Belediyesi önünde yaptığı açıklamada, başkanlığa gelişi bile şaibeli olan ve koltuk derdine düşen ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Ben yaptım oldu" mantığıyla dünyayı bir kaos içine sürüklemenin derdinde olduğunu belirtti.

Kudüs'ün İslam’ın başkenti olup, üç semavi dinin de kutsal yeri olduğunu bildiren İmre, "Biz, ilk kıblemiz, göz bebeğimiz, haklı davamız Kudüs'e sahip çıkıyoruz. İmkan değil iman meselemiz olan Kudüs Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi kırmızı çizgimizdir." dedi.

- Aliağa

Aliağa'da Memur-Sen İlçe Temsilciliği’nin öncülüğünde cuma namazı çıkışında Demokrasi Meydanı’nda toplanan Aliağalı vatandaşlar ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Memur-Sen İlçe Temsilcisi Gazali Ateş, yaptığı açıklamada, Kudüs'ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlarla insanlığa dönük bu ihtarın nedeninin de hedefinin de belli olduğunu söyledi.

Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olduğunu kaydeden Ateş, "Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına yönelik söylemini fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır." dedi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ABD’nin, Kudüs’ü, "İsrail’in, başkenti", olarak, tanımasına, tepkiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı