Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 14:31 Bu haber 848 kez okundu
 
ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepki
GÜNDEM Haberi
ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepki

KÜTAHYA (AA) - Kütahya’da, Memur-Sen’e bağlı sendikalar, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma girişimine tepki göstermek amacıyla ortak basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Fatih Köse, sendika binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kudüs’ün savaşın değil, barışın şehri olduğunu söyledi.

ABD'nin bu girişiminin, insanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde yaşandığına işaret eden Köse, şunları kaydetti:

"Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş bahanesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz."

Köse, yarın Ulu Cami'de Cuma Namazı sonrası yapılacak ortak basın açıklamasına tüm üyelerinin ve Kütahyalıların davetli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ABD'nin, Kudüs'ü, İsrail'in, başkenti, olarak, tanıma, planına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı