Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 17:30 Bu haber 1000 kez okundu
 
ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler
GÜNDEM Haberi
ABD'nin Kudüs'ü

KÜTAHYA (AA) - ABD Başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı, Kütahya merkez ve ilçelerinde protesto edildi

Kütahya'da, İHH İnsani Yardım Derneği öncülüğünde bazı sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu "Gönüllü Teşekküller" grubu, tarihi Ulu Cami önünde toplanarak, ABD'yi ve İsrail'i protesto etti.

STK temsilcilerine, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Mustafa Şükrü Nazlı ve Vural Kavuncu ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş da destek verdi.

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, STK'lar adına yaptığı açıklamada, Kudüs’ün savaşın değil, barışın şehri olduğunu söyledi.

ABD’nin Kudüs’ü, İsrail’in başkenti kabul etmesi ve elçiliğini taşıma kararının, İsrail’in bütün Filistin’i başkenti Kudüs dahil işgal etme plan ve kararının bir parçası olduğuna işaret eden Yenipazar, şöyle konuştu:

"Bu hareket basit bir hareket değildir. Siyonizm ve emperyalizm ortaklığının oldukça sistematik ve iyi planlanmış bir hareketidir. ABD’nin Filistin davasında görüntüde tarafsız olma vasfını da açık ayan ortadan kaldırmıştır. Artık ABD İsrail’le aynı statüde işgalin tarafı olmuştur. Herkes tarafından bilinen bir gerçektir ki İsrail’in Filistin ve Kudüs’te varlığı gayri meşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve işgal haksız ve hukuksuz olarak devam etmektedir. İsrail’in işgali, ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanmış değildir, onaylanması da mümkün olamaz."

Açıklamanın ardından Cumhuriyet Caddesi'nde sloganlar eşliğinde yürüyüş yapan yaklaşık 2 bin kişilik grup, Karagöz Ahmet Paşa Camisi'nin önünde yapılan duanın ardından dağıldı.

- Simav

Simav Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan sivil toplum örgütleri ABD ve İsrail'i protesto etti.

STK'lar adına açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Simav İlçe Başkanı Halil Aktay, ABD - İsrail ortak yapımı olan kirli strateji engellenmezse, bunun şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için daha da büyük sorunların kapısını aralayacağını söyledi.

"Kudüs, savaşın değil, barışın şehridir" diyen Aktay, şunları kaydetti:

"Kudüs'ü işgal eden İsrail'e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz."

- Domaniç

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepki göstermek için Domaniç Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı.

AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, burada yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini belirtti.

Özoğul, "Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanlar'ın kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ABD'nin, Kudüs'ü, "İsrail'in, başkenti", olarak, tanımasına, tepkiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı