Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 18:30 Bu haber 960 kez okundu
 
ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler
GÜNDEM Haberi
ABD'nin Kudüs'ü

UŞAK (AA) - Uşak'ta düzenlenen gösteride ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması protesto edildi.

Cuma namazı sonrası aralarında sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu kalabalık Uşak Belediyesi önünde toplandı.

Ellerindeki pankart ve dövizlerle İsmetpaşa Caddesi üzerinden sloganlarla yürüyen kalabalık 15 Temmuz Şehitler Meydanı'na ulaştı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Karaçalık, Kudüs'ün İslam dünyası için önemine değindi.

ABD Başkanı Trump'ın, Ortadoğu'da şiddetin tırmanmasına aracılık ettiğini ifade eden Karaçalık, "Bu karar İsrail'in, bütün Filistin'i başkenti Kudüs dahil işgal etme plan ve kararının bir parçasıdır. 1995'te ABD bu kararı almış ve sürekli Filistin'e ve İslam Dünyası'na karşı kılıç gibi tehdit olarak kullanmaktadır. Çok manidar bir tarihte Kudüs'ün Müslümanların elinden çıkmasının 100. yıl dönümünde bu karar uygulamaya konulmuştur. Bu hareket basit bir hareket değil, Siyonizm ve Emperyalizm ortaklığının oldukça sistematik ve iyi planlanmış bir hareketidir. ABD Filistin davasında görüntüde tarafsız olma vasfını da yitirmiştir. ABD İsrail ile aynı statüde işgalin tarafı olmuştur." dedi.

Kudüs'ün işgal edilmesine izin verilmeyeceğini belirten Karaçalık şöyle konuştu:

"Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs'ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmelidir. İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam'ın harem-i izzeti olan Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler, Türkü, Arabı, Kürdü tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir."

Gösteriye AK Parti Milletvekili Mehmet Altay, Alim Tunç Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar'da katıldı.


Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: ABD'nin, Kudüs'ü, "İsrail'in, başkenti", olarak, tanımasına, tepkiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı