Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 21:15 Bu haber 1361 kez okundu
 
BM Özel Raportöründen Myanmar kararı
Myanmar hükümetinin, ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiği BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Lee'nin komşu ülkelerdeki mağdurlarla görüşeceği bildirildi.
GÜNDEM Haberi
BM Özel Raportöründen Myanmar kararı

CENEVRE (AA) - Myanmar hükümetinin, ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiği Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee'nin, komşu ülkeler Bangladeş ve Tayland'ı ziyaret edeceği bildirildi.

Lee, yaptığı yazılı açıklamada, "BM sistemi tarafından bana emredildiği şekilde, Myanmar'daki insan hakları ihlalleri ve istismarlarına maruz kurbanlara yardımcı olabilmek adına bu denli önemli görevimi devam ettirmeye kararlıyım." ifadesini kullandı.

Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini ve görev süresi boyuncu kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağını bildirdiğini anımsatan Lee, bu kararın işini zorlaştırdığını vurguladı. Lee, buna rağmen, komşu ülkeler Bangladeş ve Tayland'a sığınan kurbanlarla doğrudan görüşmeler yaparak Myanmar'daki insan hakları ihlallerini raporlaştıracağını kaydetti.

"Myanmar hükümetinin bu kararından şaşkınlığa ve hayal kırıklığına uğradım"

Özel Raportör Lee'nin 18-24 Ocak'ta Bangladeş, ardından da 30 Ocak'a kadar Tayland'ı ziyaret edeceği, hazırlayacağı raporu da BM Cenevre Ofisi'nde mart ayında düzenlenecek İnsan Hakları Konseyine sunacağı öğrenildi.

Lee, 20 Aralık 2017'de yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini ve görev süresi boyunca kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağını bildirdiğini aktararak, karara sert tepki göstermişti.

Myanmar hükümetinin bu kararının "ön yargılı" ve "adaletsiz" olduğunu vurgulayan Lee, "Myanmar hükümetinin bu kararından şaşkınlığa ve hayal kırıklığına uğradım. Görevim süresince benimle iş birliği olmadığını gösteren bu deklarasyon, sadece, Arakan eyaletiyle ülkenin geri kalanında bazı korkunç olaylar yaşandığının göstergesi olarak görülebilir. Myanmar'ın bu yola girmeye karar vermesi utanç verici." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Muhabir: Bayram Altuğ

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: BM, Özel, Raportöründen, Myanmar, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı