Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 21:15 Bu haber 1226 kez okundu
 
Darbe sanığı, ateş ettiğini anlattığı ifadesini reddetti
Tutuklu sanık eski Hava Harp Okulu öğrencisi Herdem, savcılıkta ve Sulh Ceza Hakimliğinde, "ateş ettiğini" anlattığı ifadesini kabul etmedi.
GÜNDEM Haberi
Darbe sanığı, ateş ettiğini anlattığı ifadesini reddetti

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin haklarında otuz yedişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davanın 22. duruşması yapıldı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yer alan binadaki büyük salonda yapılan duruşmada savunma yapan tutuklu sanık eski Hava Harp Okulu öğrencisi Seyit Alp Herdem, hakkındaki suçlamaları reddetti ve savcılıktaki ile Sulh Ceza Hakimliğindeki savunmalarının bir kısmına katılmadığını söyledi.

Sanığın savunmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Taner Akıncı, savcılıkta ve Sulh Ceza Hakimliğinde verdiği ifadelerdeki, "Ben olayın ne olduğunu anlamak için ismini bilmediğim karacı bir astsubayın yanına giderek ne olduğunu sorduğumda bana 'sıkıyönetim ilan edildiğini' söyledi.” kısmını okuması üzerine sanık Herdem, "Bu kişiyle konuşmadım. Bir er ile konuşmuştum. Onunla konuştuğumda da sıkıyönetimden bahsedilmedi. Olayın idrakiyle böyle bir açıklamada bulunmuş olabilirim." ifadelerini kullandı.

Başkan Akıncı'nın, "Binbaşı Ahmet Taştan yanımıza gelerek ben, arkadaşım Abdullah Sibirlioğlu, Mehmet Furkan Yavuz olarak yaklaşık 10 kişiyi alıp Anadolu Yakası’na doğru gittik. Mevzi aldık. Anadolu Yakası’ndaki gişelere yüzümüzü dönmüş vaziyette yanımda Abdullah Sibirlioğlu, Mehmet Furkan Yavuz, üçümüz Binbaşı Ahmet Taştan tarafından duruşumuza göre gişelerin sağ tarafta bulunan binadan bize karşı gelecek tehlike için görevlendirildik. Mevzilenmiş bir şekilde binaya giriş çıkışları kontrol ediyorduk.” kısmını okuması üzerine de Herdem, "Bu kısım doğru değil. Kopyala yapıştır şeklinde olmuş." diye konuştu.

Akıncı, ifadesindeki, "İnsanlar zarar görmesin diye rastgele ancak insanları hedef almaksızın 2-3 el silah sıktık” kısmını da sorması üzerine Herdem, şu şekilde cevap verdi: "İnsanlar üzerime gelirken yerden silahımı elime alıp ateş ettiğimi sanıyordum ve savcılıkta ifademi buna göre verdim. Sabahki teslim olma görüntülerini izlediğim kadarıyla böyle ateş etme durumum olmadığını gördüm."

Olçak ailesinin avukatı Halil İbrahim Yılmaz ise görüntülerin uzaktan çekilmiş olduğunu ve kişilerin kim olduğunun, boyunun, kilosunun net olmadığını belirterek kendisini nasıl teşhis ettiğini sordu. Herdem ise "Bir insan kendini tanır." dedi.

Duruşma, 29 Ocak pazartesi gününe ertelendi.

Muhabir: Hüseyin Kulaoğlu, Melike Gallenkuş

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Darbe, sanığı,, ateş, ettiğini, anlattığı, ifadesini, reddetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı